StoryEditorASF

Nowa strategia walki z ASF. W końcu stawiamy na grodzenie i odstrzał dzików!

05.03.2020., 11:03h
Odstrzał sanitarny dzików jest jednym z podstawowych elementów strategii zwalczania ASF. Populacja tych zwierząt jest niedoszacowana, a brak kontroli nad jej liczebnością może doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa. Grodzenie zakażonych obszarów to także skuteczna metoda, ale najskuteczniej ryzyko wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w chlewni ogranicza bioasekuracja.
W związku z zagrożeniem wirusem afrykańskiego pomoru świń myśliwi w Wielkopolsce muszą odstrzelić do końca kwietnia prawie 5 tys. dzików. W rejonie Wolsztyna w nadleśnictwach podlegających Dyrekcjom Lasów Państwowych z Poznania i Zielonej Góry ogrodzono strefy zagrożone wystąpieniem ASF, a leśnicy i myśliwi cały czas przeczesują lasy w poszukiwaniu martwych dzików, które są badane i utylizowane. Rok łowiecki kończy się dopiero 31 marca, ale do tej pory w województwie wielkopolskim odstrzelono 35 tys. dzików.

Odstrzał sanitarny stosowany na zachodzie Europy

Odstrzał sanitarny jest skutecznym sposobem na walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF i stosuje się go powszechnie także na zachodzie Europy. W Belgii od wybuchu choroby we wrześniu 2018 roku do 30 września 2019 roku przebadano 3864 dziki (padłe, zabite na drogach lub upolowane): 3667 próbek pobrano w strefie ASF (1106,62 km2), w tym w obszarach zakażonych i o wzmożonej obserwacji. Wszystkie 827 zwierząt z dodatnim wynikiem w kierunku afrykańskiego pomoru świń pochodziło ze strefy zakażonej. Większość przypadków stanowiły dziki padłe (96,1%), odstrzelone zaś 3,5%, a zabite na ...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 00:26