StoryEditorŚwinie

Obcinanie ogonów świń – jak wyeliminować tę praktykę?

28.08.2019., 11:08h
Jednym z aspektów dobrostanu świń, na który w ostatnich latach kładzie się coraz większy nacisk, jest obcinanie ogonów. Zabieg stosuje się w celu uniknięcia gryzienia. Obecnie obcinanie ogonów nie jest zabronione, ale według przepisów prawa nie należy stosować tego zabiegu jako rutynowej czynności, a najpierw poprawić inne elementy w zarządzaniu czynnikami ryzyka związanymi z obgryzaniem ogonów.
Różnego typu organizacje zainteresowane dobrostanem świń koncentrują się na polepszeniu warunków produkcji w gospodarstwach, aby móc zlikwidować w przyszłości rutynowe obcinanie ogonów u prosiąt. Przepisy europejskie mówią, że zanim podejmie się decyzję o obcinaniu ogonów, należy wdrożyć inne środki zapobiegające ich gryzieniu. Obcinanie ogonów należy przeprowadzać tylko, jeżeli istnieją dowody na to, że nastąpiły akty agresji wśród świń. W związku z tym analiza ryzyka powinna być przeprowadzana indywidualnie dla każdego gospodarstwa.
W Szwecji i Finlandii obcinanie ogonów jest zabronione. Poza tym w żadnym innym kraju nie wprowadzono przepisów ograniczających ten zabieg. Dzięki obcinaniu ogonów pojawienie się pogryzień u warchlaków i tuczników może być powstrzymane, ale również zminimalizowano wpływ na zdrowie w przypadku wystąpienia agresywnych epizodów.

Gęstość obsady

Kluczowy aspekt ograniczania gryzienia ogonów opiera się na kontrolowaniu czynników, które wywołują to zachowanie. Obgryzanie ma wieloczynnikowe podłoże, choć można powiedzieć, że generalnie wynika z sytuacji stresowej potencjalnie wywołanej wielo...
Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 12:43