StoryEditorRzepak

Orientacyjne progi szkodliwości najważniejszych gatunków wiosennych szkodników rzepaku

25.02.2019., 09:02h
Niedawno przypominaliśmy na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i w internecie sposoby i zasady śledzenia nalotów szkodników. Te metody, a w rzepaku najłatwiejszą jest wystawianie żółtych naczyń, pozwalają ocenić liczebność szkodników, porównać wynik z progami szkodliwości i wykonać zabieg zwalczania.

Zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin, dopiero przekroczenie progu szkodliwości uzasadnia wykonanie zabiegu chemicznymi środkami ochrony roślin. Przy podejmowaniu decyzji o zwalczaniu szkodników należy pamiętać, że podawane w metodykach integrowanej ochrony roślin progi szkodliwości są wartościami orientacyjnymi. 

Przy zwalczaniu szkodników trzeba uwzględnić pogodę i odmianę

W zasadzie każde pole i każdą odmianę rzepaku trzeba przy monitoringu traktować indywidualnie. Wpływ na naloty szkodników ma bowiem wiele czynników, jak np. bliskość obecnych zasiewów od plantacji rzepaku uprawianego rok wcześniej, rzeźba terenu, wczesność odmian. W zależności od tych i wielu innych czynników, takich jak warunki agrometeorologiczne, faza rozwojowa oraz kondycja roślin, obecności innych organizmów szkodliwych czy występowania wrogów naturalnych na plantacji, próg szkodliwości może być czasami niższy od ustalonego w badaniach. Warto w tym miejscu podkreślić, że nawet po przekroczeniu progu, zabieg nie zawsze jest uzasadniony. To zależy od prognozowanej pogody na kolejne dni. 

Może zdarzyć się, że nagłe ochłodzenie spowoduje wyha...

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 09:11