StoryEditorWiadomości rolnicze

120 lat OSP Paszczyna

09.07.2014., 13:07h
Wyjątkowo długim okresem działalności może poszczycić się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Paszczynie. Jest to najstarsza jednostka OSP w gminie Dębica oraz jedna z najstarszych na Podkarpaciu. Obchody 120-tej rocznicy jej powstania obchodzono 15 czerwca br.   

Były one połączone z otwarciem Centrum Wiejskiego w Paszczynie. Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych spod Domu Strażaka do kościoła parafialnego pw. Matki Boskiej Różańcowej, gdzie odprawiona została msza święta. Następnie odbyło się poświęcenie Centrum Wiejskiego oraz przecięto wstęgę symbolizującą otwarcie tego obiektu. Kolejnym punktem programu był uroczysty apel na obiekcie LKS Paszczyniak. Uroczystości uświetnił występ Orkiestry Dętej gminy Dębica.

Podczas obchodów 120-lecia OSP w Paszczynie miała miejsce uroczystość odznaczenie Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Złotym Znakiem Związku. Odznaczenie to przypina się na sztandar i jest ono najwyższym odznaczeniem obowiązującym w OSP.

Jubileusz OSP był także okazją do wyróżnienia osób, które przyczyniły się do prężnego funkcjonowania tej jednostki. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego z 10 kwietnia 2014 roku Złotym Znakiem Związku odznaczono druha Stanisława Rokosza, który jest prezesem zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP gminy Dębica oraz wójtem gminy Dębica. Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono druhów: Marka Miazgę, Krzysztofa Siwulę, Janusza Siwulę, Leszka Świętonia, Alfreda Pelemana. Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono druha Dawida Wolaka. Odznakę Strażak Wzorowy nadano druhom: Marcie Pyskaty, Stanisławowi Cesarzowi, Dawidowi Siwuli i Markowi Siwuli.

Innym ciekawym punktem święta była promocja książki „Z ludu dla ludu – wspomnienie o Jedynakach” autorstwa Józefa Pluty.

W uroczystościach w Paszczynie uczestniczyła także delegacja strażaków z belgijskiego Puurs, będącego miastem partnerskim Dębicy.

Od XIX do XXI wieku

Jednostka OSP Paszczyna powstała w 1894 roku. Inicjatorami jej założenia byli: Jan Piątek – ówczesny kierownik szkoły, Michał Jedynak – pierwszy naczelnik, poseł do parlamentu wiedeńskiego oraz sejmu krajowego we Lwowie oraz Jan Siwula – pierwszy prezes, działacz chłopski, poseł do sejmu krajowego, a po I wojnie światowej senator. W 1901 roku komendantem jednostki został radny Gminy Paszczyna Piotr Pietrzyk i pełnił tę funkcję aż do śmierci w 1936 roku. Następnie komendantem OSM został Stanisław Maroń i był nim do 1950 roku. W 1936 roku rozpoczęto budowę strażnicy, którą ukończono w 1937 roku. W roku 1942 roku jednostka otrzymała nowoczesną motopompę. W latach 1954–1956 z inicjatywy ówczesnego prezesa Jana Cetnarskiego oraz naczelnika Piotra Żubera została zorganizowana filia jednostki w Kochanówce, której komendantem został Józef Fryz. W latach 1964–1975 prezesem OSP był Jan Feret. Natomiast naczelnikiem w latach 1964–1974 był Jan Cetnarski, a po nim przez rok funkcję objął Stanisław Koziara. W roku 1968 powstała inicjatywa budowy Domu Strażaka. Utworzono komitet budowy, w którego skład weszli: Jan Cetnarski, Jan Feret, Jan Pluta, Mieczysław Regner, Zygmunt Dreszer, Kazimierz Pluta, Kazimierz Orłowski, Wojciech Zięba, Stanisław Lichoń, Jan Misiura i Franciszek Kądzielawa. Obiekt został otwarty w 1972 roku. W 1975 roku prezesem został Jan Pluta, a naczelnikiem Roman Tabian. W 1991 roku prezesem został Leszek Zieliński, a naczelnikiem aż do 2013 roku był  Roman Fortkowski. Rok 1996 był ważnym rokiem w historii OSP Paszczyna. Mieszkańcy tej miejscowości ufundowali sztandar, który poświęcono 14 lipca. W roku 1998 zmodernizowano wnętrze Domu Strażaka, zwiększając jego funkcjonalność. Strażacy podkreślali duże zaangażowanie w przeprowadzenie tej inwestycji Zbigniewa Stachnika, radnego gminy Dębica. W 1999 roku przed remizą położono kostkę brukową. W roku 2002 na wniosek przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Stachnika i Rady Sołeckiej na czele z sołtysem Leszkiem Zielińskim, przy wsparciu Zarządu Gminy Dębica w ramach wieloletniego programu dosprzętowienia jednostek OSP zabezpieczono środki, za które zakupiono nowoczesny samochód bojowy marki Steyer. W roku 2009 rozbudowano Dom Strażaka, dzięki czemu powstał dodatkowy garaż. Rok później zakupiono samochód marki Mercedes-Benz.

Kobiety w akcji

Obecnie OSP Paszczyna zrzesza 69 członków; 13 to członkowie honorowi, 49 to członkowie czynni, a oprócz tego jest jeszcze
7 kandydatów na strażaka. Paszczyna może poszczycić się żeńską drużyną OSP składającą się z 15 pań, z których niektóre czynnie uczestniczą w akcjach. Zapytaliśmy jedną z druhen o powody wstąpienia do zastępów ochotniczej straży pożarnej.

– Ta przygoda zaczęła się w VII klasie szkoły podstawowej. Początkowo takim magnesem była możliwość noszenia munduru i frajda z przynależności do takiej formacji. Później straż stała się częścią mojego życia – mówi Marta Pyskaty.

Obecnie w skład Zarządu wchodzą: Robert Pyskaty – prezes, Wojciech Wolak – naczelnik i wiceprezes, Katarzyna Zaucha – wiceprezes, Mateusz Hamala – wiceprezes, Marek Siwula – zastępca naczelnika, Dawid Wolak – skarbnik i Marta Pyskaty – sekretarz.

Jednostka dysponuje następującym sprzętem: samochód Steyer (GBA), Mercedes (GCBA), pompa Białogon 320m3/h, trzypompy szlamowe, agregat prądotwórczy 3 kW, pilarki spalinowe, zestaw ratownictwa medycznego (torba PSP-R1, deska ortopedyczna, zestaw szyn Krammera), urządzenie hydrauliczne Holmatro, urządzenie hydrauliczne Lucas, armatura wodna oraz sprzęt gaśniczy i burzący. Druhowie z OSP Paszczyna mają jeszcze potrzeby, jeśli chodzi o sprzęt ratowniczy.

– Chcielibyśmy zmodernizować oraz uzupełnić sprzęt hydrauliczny. Oprócz tego mamy nadzieję na wyposażenie jednego samochodu w aparaty powietrzne – wymieniają druhowie.

Ponadto ochotnicy z Paszczyny mają cel, który najprawdopodobniej ziści się jeszcze w tym roku. Jest nim włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Józef Nuckowski

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 15:54