ARiMR - Ile czasu ma rolnik na uzupełnienie dokumentów do złożonego wniosku?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 02.12.2017r.

Dostałem z ARiMR pismo wzywające mnie do uzupełnienia w ciągu 7 dni dokumentów do złożonego wniosku. Czy Agencja może wyznaczyć tak krótki termin? Czy do biegu tego terminu liczą się tylko dni robocze?

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, jeżeli podanie nie spełnia wymagań ustalonych w przepisach prawa, należy wezwać wnoszącego do usunięcia braków w wyznaczonym terminie. Termin ten powinien być nie krótszy niż siedem dni. Wezwanie powinno zawierać pouczenie, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania. Oznacza to, że ARiMR mogła wyznaczyć siedmiodniowy termin na uzupełnienie dokumentów, choć mogła też dać Panu więcej czasu.


Sposób liczenia terminów określa art. 57 k.p.a. Przewiduje on, że jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. Tak więc liczą się kolejne dni po dniu, w którym otrzymał Pan wezwanie do uzupełnienia braków formalnych, a nie tylko dni robocze. W przypadku, gdy koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, upływa on następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Alicja Moroz

Partner serwisu