r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Czy dzieci rolnika, otrzymujące gospodarstwo w spadku, muszą prowadzić je osobiście przez 10 lat?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 04.12.2017r.

W związku z przejściem na emeryturę planujemy przekazać gospodarstwo w darowiźnie dzieciom. Czy będą one miały obowiązek prowadzić je osobiście przez 10 lat? Czy w tym czasie nie mogą wydzierżawić lub sprzedać ziemi?

r e k l a m a

Zgodnie z art. 2 b Ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 10 lat od dnia nabycia. W przypadku osoby fizycznej powinien prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Zgodę na przeniesienie własności lub posiadania gruntów rolnych przed upływem 10 lat od nabycia może wyrazić jedynie sąd, jeżeli konieczność dokonania którejś z tych czynności wynika z przyczyn losowych, niezależnych od nabywcy. Np. w wypadku, gdy stanie się on niezdolny do pracy rolniczej i będzie zmuszony przejść na rentę.

Te wymogi nie mają jednak zastosowania m.in. do sytuacji, w których nabywcą nieruchomości rolnej jest osoba bliska. W świetle wymienionej na wstępie Ustawy, pod pojęciem „osoby bliskiej” należy rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione.

Potwierdza to też uchwała Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2017 r. (sygn. akt: III CZP 24/17). SN stwierdził w niej, że zbycie nieruchomości rolnej przez nabywcę przed upływem 10 lat od nabycia osobie bliskiej w rozumieniu Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie wymaga zgody sądu.

Tak więc dzieci Państwa nie będą miały obowiązku osobistego prowadzenia gospodarstwa przekazanego im w darowiźnie przez 10 lat. Będą zatem mogły sprzedać je lub wydzierżawić bez konieczności uzyskania zgody sądu.

Alicja Moroz

Widziałeś już nasze video "To Was zaskoczy. Jak Artur Puzio tłumaczy jazdę po polu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody