r e k l a m a

Partner serwisu

Czy można zrzec się darowizny?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 06.03.2018r.

Osiem lat temu rodzice przekazali mi w darowiźnie gospodarstwo. Przez te lata stosunki między nami bardzo się popsuły. Rodzice mają służebność mieszkania i zamieszkują razem ze mną. Wtrącają się cały czas w prowadzenie gospodarstwa, krytykują mnie i podważają moje decyzje. Mam już tego dość i chciałbym im zwrócić gospodarstwo. Jak mogę zrzec się tej darowizny?

Kodeks cywilny nie przewiduje takiej możliwości. Odwołać darowiznę może tylko darczyńca z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. Natomiast obdarowany może wydać przedmiot darowizny w naturze w takim stanie, w jakim przedmiot ten się znajduje, tylko w sytuacji przewidzianej w art. 895 § 2 k.c. Jest to możliwe wówczas, gdy darczyńca włożył na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania (polecenie) i żąda wypełnienia tego polecenia lub żądają tego jego spadkobiercy. Obdarowany może zwolnić się od wykonania polecenia przez wydanie przedmiotu darowizny.

r e k l a m a



Sporna wśród prawników jest kwestia, czy można rozwiązać darowiznę za zgodą obu stron. Mógłby Pan ewentualnie dokonać darowizny na rzecz rodziców, ale do tego potrzebna jest ich zgoda. Trzeba też będzie pokryć koszty notarialne.

Alicja Moroz

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a