r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Czy prowadząc gospodarstwo, można otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne na dziecko?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 08.07.2018r.

Czy mogę prowadzić gospodarstwo i brać świadczenie pielęgnacyjne na dziecko? Mam zobowiązania wobec ARiMR, ponieważ otrzymałem dofinansowanie z PROW na modernizację gospodarstw i nie mogę zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej.

r e k l a m a

Świadczenie tylko w przypadku rezygnacji z pracy zarobkowej

Niestety, nie ma takiej możliwości. Zgodnie z art. 17 Ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje wtedy, gdy uprawnione do niego osoby nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, by zająć się chorym.

Rezygnacja lub niepodjęcie zatrudnienia powinny mieć związek ze sprawowaniem opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

r e k l a m a

Artykuł 17b ww. Ustawy przewiduje, że w sytuacji, gdy o świadczenie pielęgnacyjne ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników bądź domownicy, świadczenia te przysługują odpowiednio:
  • rolnikom – w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
  • małżonkom rolników lub domownikom – w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym.
Zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestanie wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym potwierdza się stosownym oświadczeniem złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Okoliczność, że rolnik nie może zaprzestać działalności rolniczej z uwagi na związanie umową z ARiMR zawartą w ramach PROW, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Obowiązujące przepisy nie zwalniają rolników prowadzących gospodarstwo rolne w związku z wykonaniem zobowiązań wynikających z umów zawieranych w ramach PROW, z warunku zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego umożliwiającego przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.

Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych, m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 17 listopada 2015 r. (sygn. akt: II SA/Lu 223/15).                    

Alicja Moroz
prawnik redakcyjny

Widziałeś już nasze video "Jak rozwijać KGW i stowarzyszenia na wsi – zapraszamy na webinarium"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody