r e k l a m a

Partner serwisu

Czy rodzicom-alkoholikom można 500+ zamienić np. na pomoc rzeczową dla ich dzieci?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 02.08.2019r.

Nasza sąsiadka i jej mąż mają troje dzieci. Z tego co widzimy, pieniędzy z 500+ nie przeznaczają wcale na dzieci, tylko je przepijają, gdyż oboje nadużywają alkoholu. Czy takim osobom nie należy odebrać tych zasiłków, a dzieciom pomagać w inny sposób?

Nie jest możliwe pozbawienie tej rodziny świadczeń wychowawczych na dzieci. Jednak zgodnie z art. 9 Ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w przypadku gdy osoba, której przysługuje to świadczenie, marnotrawi je lub wydatkuje niezgodnie z celem, organ gminy wypłacający świadczenie przekazuje je w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług.  

r e k l a m a

Kiedy możliwa jest zamiana świadczenia 500+ na formę niepieniężną?

Taka zamiana jest możliwa zarówno wtedy, gdy osoba uprawniona do świadczenia przeznacza otrzymane środki finansowe na własne potrzeby, a nie na potrzeby związane z dzieckiem lub wprawdzie wydaje je na dziecko, ale dokonuje zbędnych zakupów, podczas gdy najważniejsze potrzeby życiowe dziecka nie są zaspakajane.  

Zamiana świadczenia wychowawczego na formę niepieniężną (pomoc rzeczową adresowaną do dziecka) lub też na opłacenie bezpośrednio przez organ wydatków związanych z utrzymaniem dziecka (np. zapewnienie posiłku, opłacenie usługi edukacyjnej lub medycznej itp.) następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Organ gminy, który otrzyma informację o marnotrawieniu świadczenia wychowawczego lub wydawaniu go na inne cele niż związane z dzieckiem, powinien przed wydaniem decyzji przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia rzeczywistej sytuacji. Jednym z elementów tego postępowania jest zazwyczaj rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego właściwego miejscowo dla pobytu dziecka ośrodka pomocy społecznej.  

Przypomnijmy, że od 1 lipca br. świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Wniosek o przyznanie świadczenia na dziecko, na które dotychczas świadczenie nie było wpłacane, należy złożyć w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Tylko wówczas świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca. W wersji elektronicznej wnioski można składać od 1 lipca, a w wersji papierowej – od 1 sierpnia. 


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny. 
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody