Nasza strona zapisuje niewielkie pliki tekstowe, nazywane ciasteczkami (ang. cookies) na Twoim urządzeniu w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu. Więcej informacji o plikach cookies.

Zgadzam się

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy umowa dzierżawy musi być sporządzona u notariusza?

Pieniądze i Prawo Przepisy prawa
Data publikacji 05.10.2018r.

Zamierzam wydzierżawić od sąsiada grunty wchodzące w skład jego gospodarstwa. Czy umowa musi być sporządzona u notariusza?

Umowa dzierżawny nie musi być spisana u notariusza

Kodeks cywilny nie przewiduje szczególnej formy umowy dzierżawy dla jej ważności. Może być ona zawarta nawet ustnie. Jednak w myśl art. 660 k.c. w związku z art. 694 k.c., umowa dzierżawy nieruchomości na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy umowę uważa się za zawartą na czas nieoznaczony.

r e k l a m a



W przypadku przejścia wydzierżawiającego na emeryturę

Jeśli wydzierżawienie gospodarstwa ma związek z przejściem sąsiada na emeryturę lub rentę rolniczą, to w myśl art. 28 ust. 4 pkt 1) Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników umowa powinna być zawarta na piśmie, na co najmniej 10 lat i zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków. 

Alicja Moroz
prawnik redakcyjny

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a