r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Czy właściciel gruntów musi przedłużyć umowę dzierżawy, gdy dzierżawca obsiał pole?

Pieniądze i Prawo
Data publikacji 05.11.2017r.

W styczniu kończy mi się umowa dzierżawy. Czy wydzierżawiający może oddać  grunty w dzierżawę innej osobie, skoro grunty będą obsiane? Czy mogę starać się o odszkodowanie za zasiewy? Czy przysługuje mi prawo przedłużenia dzierżawy, skoro obsiałem pola?

r e k l a m a

Żaden z przepisów kodeksu cywilnego nie wskazuje, że istnieje obowiązek przedłużenia dzierżawy, jeżeli dzierżawca chce pozostawiać zasiewy. Ustawodawca chroni interes dzierżawy poprzez możliwość żądania wynagrodzenia przez dzierżawcę od wydzierżawiającego.

Art. 706 Kodeksu cywilnego, wskazuje bowiem, że jeżeli przy zakończeniu dzierżawy dzierżawca pozostawia zgodnie ze swym obowiązkiem zasiewy, może on żądać zwrotu poczynionych na te zasiewy nakładów. Żądania te są słuszne o tyle, o ile wbrew wymaganiom prawidłowej gospodarki nie otrzymał odpowiednich zasiewów przy rozpoczęciu dzierżawy. Przepisy nie zabraniają oddania w dzierżawę obsianych gruntów.

dr hab. Aneta Suchoń

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody