r e k l a m a

Partner serwisu

Czy wydzierżawienie ziemi rolnej spółce daje prawa do emerytury rolniczej?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 31.01.2019r.

Osiągnąłem wiek emerytalny i chciałbym pobierać pełną emeryturę rolniczą. Czy mogę swoje grunty rolne wydzierżawić na 10 lat spółce z o.o., której jestem udziałowcem? Czy lepiej będzie wnieść je aportem do spółki? Spółka ta prowadzi działalność rolniczą.

Możliwe jest zarówno wydzierżawienie spółce gruntów rolnych, jak i wniesienie ich aportem. Warunkiem otrzymania emerytury rolniczej w pełnej wysokości jest bowiem zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej. Działalność rolnicza jest pojęciem prawnym zdefiniowanym w art. 6 pkt 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. To działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej. Aby osoba prowadząca taką działalność mogła być uznana za rolnika, musi to robić osobiście i na własny rachunek.

r e k l a m a

W myśl art. 28 ust. 4 ww. ustawy, rolnik zaprzestaje prowadzenia działalności rolniczej, jeśli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem (np. dzierżawcą) gospodarstwa rolnego i nie prowadzi działu specjalnego. Za zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej uznaje się również wydzierżawienie ziemi na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków. Umowa dzierżawy może być zawarta z osobą prawną lub fizyczną, z tym że osoba fizyczna nie powinna być członkiem najbliższej rodziny rolnika.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma osobowość prawną, a zatem może Pan wydzierżawić jej grunty. Nieruchomość może być też przekazana do spółki z o.o. w drodze wniesienia jej aportem. W takim przypadku konieczne jest wprowadzenie zmian do umowy spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego wymaga podjęcia uchwały przez wspólników. Zgodnie z art. 255 § 1 i 3 Kodeksu spółek handlowych, musi być ona umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody