Nasza strona zapisuje niewielkie pliki tekstowe, nazywane ciasteczkami (ang. cookies) na Twoim urządzeniu w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu. Więcej informacji o plikach cookies.

Zgadzam się

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy za szkody wyrządzone przed zasiewem przysługuje odszkodowanie?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 25.11.2017r.

Dziki zryły mi ziemię przygotowaną pod zasiew pszenicy ozimej. Musiałem powtórnie wykonać niezbędne prace. Koło łowieckie twierdzi, że odszkodowanie należy się tylko za szkody w uprawach rolnych. Czy koło ma rację?

Zgodnie z art. 46 ust. 1 Ustawy z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie, dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego obowiązany jest do wynagrodzenia szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, daniele i sarny. W myśl art. 50 ust. 1b Ustawy, za szkody wyrządzone przez te zwierzęta na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich odpowiada Skarb Państwa.

r e k l a m a



Przepisy nie zawierają definicji „uprawy”. Rozbieżne wcześniej było orzecznictwo dotyczące tej kwestii. Sądy uznawały, że uprawą są jedynie rośliny uprawiane na jakimś terenie w celach użytkowych.

Dopiero w uchwale z 19 maja 2015 r. (sygn. akt: III CZP 114/14), wydanej w składzie 7 sędziów, Sąd Najwyższy stwierdził, że szkodą w uprawie rolnej jest także szkoda wyrządzona przed zasiewem, związana z ponownym wykonaniem niezbędnych czynności agrotechnicznych przygotowujących grunt do zasiewu.

Może Pan więc żądać odszkodowania obejmującego koszty powtórnego przygotowania ziemi pod zasiewy.

Alicja Moroz

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a