r e k l a m a

Partner serwisu

Emerytura KRUS: czy gospodarstwo można wydzierżawić własnym dzieciom?

Pieniądze i Prawo
Data publikacji 03.08.2017r.

Czy w przypadku przejścia na wcześniejszą emeryturę rolniczą można wydzierżawić gospodarstwo swoim dzieciom, czy tylko obcej osobie?

Wydzierżawienie gospodarstwa dziecku w związku z przejściem na wcześniejszą emeryturę nie jest możliwe. Wyklucza to art. 28 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z jego brzmieniem, grunty gospodarstwa rolnego, którego właściciel musi zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, jeśli chce przejść na wcześniejszą emeryturę, nie może być zawarta z członkiem najbliższej rodziny. Wykluczeni są więc: małżonek emeryta lub rencisty, jego zstępni (dzieci, wnuki lub pasierbowie), synowa, zięć (żona wnuka lub mąż wnuczki), osoba pozostająca z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym.

r e k l a m aDo tego przepisu odwołuje się również Centrala KRUS na swojej stronie internetowej.

Jednak Sąd Najwyższy w wyroku z 18 stycznia 2012 r. (sygnatura akt: II UK 82/11) stwierdził, że ubezpieczony w KRUS ma prawo do rolniczej emerytury w pełnej wysokości, jeśli swoje gospodarstwo wydzierżawi dziecku. Tak więc gdyby KRUS nie uznał wydzierżawienia gospodarstwa dziecku i z tego powodu odmówił przyznania emerytury, należy się od takiej decyzji odwołać.

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a