r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Jak zgodnie z prawem można oddać ziemię rolną w dzierżawę dzieciom?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 06.04.2019r.

Moi rodzice od tego roku oboje korzystają z renty z powodu stanu zdrowia. Do tej pory prowadzili gospodarstwo rolne. Zgodnie z przepisami muszą je przynajmniej oddać w dzierżawę, żeby dostawać 100% należnej im renty. Od kilku tygodni próbują wydzierżawić gospodarstwo mnie. Jeżeli chodzi o KRUS, to nie ma problemu, gorzej jest ze starostwem. Urzędnicy twierdzą, że nie można oddać ziemi w dzierżawę dzieciom. Co z tym można zrobić?

r e k l a m a

Zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków, w ewidencji wykazuje się m.in. dane o gruntach, które są przedmiotem umów dzierżawy, oraz o dzierżawcach tych gruntów. Dane dotyczące dzierżawcy ujawnia się w ewidencji gruntów i budynków tylko w sytuacji, gdy przedmiotem dzierżawy zawartej na co najmniej 10 lat są grunty rolne. Dzierżawa jest natomiast zawierana w celu uzyskania prawa do emerytury lub renty rolniczej na podstawie art. 28 ust. 4 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

To nie starosta decyduje

W myśl tego przepisu uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej (co jest warunkiem otrzymania świadczenia emerytalno-rentowego w pełnej wysokości), jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego. Wyjątkiem są grunty wydzierżawione na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków osobie niebędącej m.in. jego zstępnym.

Jeżeli więc umowa dzierżawy zostaje zawarta niezgodnie z art. 28 ust. 4 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj. z dzieckiem wydzierżawiającego, nie jest ona dokumentem stanowiącym podstawę wpisu do ewidencji. Potwierdzają to liczne orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych. Nie znaczy to jednak, że starosta decyduje o tym, czy rolnik może wydzierżawić gospodarstwo rolne dziecku po to, aby móc pobierać emeryturę lub rentą rolniczą w pełnej wysokości. 

Mimo nadal obowiązującej treści ww. przepisu, KRUS dopuszcza zawarcie umowy dzierżawy z członkiem najbliższej rodziny rolnika. Stało się tak na skutek licznych orzeczeń sądowych. Wynika z nich, że przesłanką zawieszenia wypłaty części uzupełniającej emerytury lub renty na podstawie art. 28 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest prowadzenie działalności rolniczej, a nie samo posiadanie lub dysponowanie własnością gospodarstwa.

Czym jest działalność rolnicza?

r e k l a m a

Prowadzenie działalności rolniczej w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oznacza prowadzenie na własny rachunek przez posiadacza gospodarstwa rolnego działalności zawodowej. Chodzi o działalność związaną z tym gospodarstwem, stałą i osobistą oraz mającą charakter wykonywania pracy lub innych zwykłych czynności wiążących się z jego prowadzeniem. Tym samym własność lub posiadanie gospodarstwa rolnego nie może mieć wpływu na wysokość pobieranych świadczeń. Co za tym idzie, nawet w przypadku nieprzekazania posiadania gospodarstwa rolnego w drodze umowy dzierżawy albo przekazania go w drodze umowy dzierżawy zstępnemu wypłata części uzupełniającej świadczenia rolnika, który faktycznie nie prowadzi w nim działalności rolniczej, nie ulega zawieszeniu. 

Podsumowując, należy stwierdzić, że KRUS powinien uznać umowę zawartą między Panią a rodzicami, mimo że nie została ona zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków. Jeśli wyda decyzję odmawiającą wypłaty części uzupełniającej rent rodziców, powinni oni odwołać się do sądu.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Wywiad z Michałem Kołodziejczakiem o sieciach handlowych"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody