Nasza strona zapisuje niewielkie pliki tekstowe, nazywane ciasteczkami (ang. cookies) na Twoim urządzeniu w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu. Więcej informacji o plikach cookies.

Zgadzam się

r e k l a m a

Partner serwisu

Kiedy można wypowiedziec umowę o dzierżawę gruntów rolnych?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 12.09.2018r.

Sąsiad wypowiedział mi umowę dzierżawy, mimo, że jeszcze zostały trzy lata do jej końca. Czy miał prawo tak postąpić?

Umowa powinna określić warunki wypowiedzenia dzierżawy

Wszystko zależy od tego, czy w umowie jest przewidziana nie tylko sama możliwość wypowiedzenia, ale także określono przyczyny, z powodu których wypowiedzenie może nastąpić. Jeśli nie, to wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony nie jest możliwe przed upływem terminu, na jaki została zawarta.

r e k l a m a



Tak wynika z art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego. Przewiduje on, że jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, wynajmujący i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Przepis ten na mocy art. 694 k.c. ma również zastosowanie do dzierżawy. Potwierdza to orzecznictwo sądowe. I tak w wyroku z 20 września 2013 r. (sygn. akt: I ACa 402/13) Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzekł, że swobodne wypowiadanie umów najmu zawartych na czas oznaczony nie jest dopuszczalne i wynika z art. 673 § 3 k.c. Ustawodawca przewidział w nim jedynie możliwość wypowiadania umów zawartych na czas oznaczony w razie określenia w umowie wypadków wskazujących, kiedy jest to dopuszczalne. 

Alicja Moroz
prawnik redakcyjny

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a