StoryEditorPorady prawne

Koniec świadczenia usług rolniczych – co z VAT od sprzętu?

05.09.2019., 12:09h
Otrzymaliśmy pomoc z PROW w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Zakupiliśmy ciągnik rolniczy oraz agregat, który był wykorzystywany do świadczenia usług rolniczych. Wykonujemy je w ramach działalności gospodarczej. Od zakupionego sprzętu w ramach prowadzonej firmy odliczyliśmy VAT. Chcemy zlikwidować tę działalność, przejąć ciągnik i agregat do gospodarstwa i rozliczać się jak rolnicy ryczałtowi. Co z podatkiem VAT w takiej sytuacji?
Taki problem może dotyczyć coraz więcej rolników, ponieważ wraz z upływem czasu kończą im się zobowiązania wynikające z otrzymanego dofinansowania na to działanie. Nie wszystkim świadczenie usług przynosi zadowalające dochody. 

To nadal ten sam podatnik

Jak wskazują nasi Czytelnicy, często księgowi nie są w takiej sytuacji pewni, czy nie należałoby tutaj, jak w przypadku likwidacji każdej innej firmy, wykonywać tzw. spisu z natury. Przy likwidacji działalności gospodarczej przedsiębiorca jest bowiem zobowiązany sporządzić spis z natury, w którym wykazuje się nabyte bądź wytworzone towary, od których przysługiwało prawo do odliczenia VAT. W przypadku rolnika i świadczonych przez niego usług rolniczych jest inaczej. 

Wynika to stąd, że definicja działalności gospodarczej w podatku VAT jest szersza aniżeli w podatku dochodowym czy ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Obejmuje nie tylko pozarolniczą działalność gospodarczą, ale także m.in. działalność rolniczą. 

Ponieważ działalność rolnicza jest działalnością gospodarczą w myśl ustawy o VAT, rolnik (przedsiębiorca), zamykając firmę i przenosząc ciągnik oraz agreg...

Pozostało 62% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 22:00