r e k l a m a

Partner serwisu

Kto zostanie uznany ojcem dziecka?

Pieniądze i Prawo
Data publikacji 11.04.2014r.

Mam zamiar rozwieść się z żoną. Ona obecnie jest w ciąży z innym mężczyzną. Czy prawdą jest, że to ja będę uznany ojcem dziecka?

Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Tak wskazuje art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 

r e k l a m a



Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie 300 dni od orzeczenia separacji. Jeżeli dziecko przyszło na świat przed upływem 300 dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego związku, przyjmuje się, że pochodzi ono od drugiego męża. Można to obalić tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. 

Kolejny przepis określa, że mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę. Powinien to zrobić nie później niż do osiągnięcia przez nie pełnoletności. Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a