Nabywca gospodarstwa  nie płaci podatku dochodowego

Nabywca gospodarstwa nie płaci podatku dochodowego

Zamierzamy przekazać gospodarstwo rolne najmłodszej córce. W jakiej formie najlepiej to zrobić, żeby córka po naszej śmierci nie musiała płacić rodzeństwu zachowku? W „Tygodniku” wyczytaliśmy, że będzie to możliwe, jeżeli zrobimy to na podstawie umowy o dożywocie. Czy córka w razie otrzymania od nas gospodarstwa nie będzie musiała zapłacić podatku dochodowego od wartości gospodarstwa? Czy ma znaczenie to, że umowa zostanie zawarta między rodzicami i córką?

r e k l a m a

Wartość gospodarstwa przekazanego na podstawie umowy o dożywocie nie jest uwzględniana przy ustalaniu tzw. substratu zachowku. Dolicza się bowiem do niego tylko darowizny poczynione przez spadkodawcę. Córka nie będzie więc narażona na roszczenia rodzeństwa o wypłatę zachowku. Nie będzie również zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. Otrzymanie składników majątkowych na podstawie umowy o dożywocie nie jest zaliczone do źródeł przychodu wymienionych w art. 10 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Umowa o dożywocie podlega jednak podatkowi od czynności cywilnoprawnych i to bez względu na to, czy strony są blisko spokrewnione, czy też nie. Tak przewiduje art. 1 ust. 1 Ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi podlegają m.in.:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  • umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • umowy dożywocia,
  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności.

W myśl art. 9 ww. ustawy zwolniona z tego podatku, jeśli chodzi o przeniesienie własności, jest tylko sprzedaż gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku sprzedaży zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne o powierzchni nie mniejszej niż 11 ha i nie większej niż 300 ha oraz będzie ono prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie stanowi pomoc de minimis w rolnictwie.

Stawka podatku wynosi 2% podstawy opodatkowania. W przypadku umowy o dożywocie stanowi ją wartość rynkowa nieruchomości. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy. Daninę pobierze notariusz.

Zainteresował Cię ten artykuł?
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii