StoryEditorWiadomości rolnicze

Nie miał prawa wypowiedzieć

01.08.2016., 13:08h
Tata miał zawartą umowę dzierżawy (akt notarialny) na 10 lat. Po kilku latach dzierżawy zmarł i pozostawił czworo spadkobierców. Właściciel przekazał ziemię krewnemu i ten wypowiedział nam umowę z 6-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy takie wypowiedzenie jest ważne?

Według art. 678 § 1 w związku z art. 694 kodeksu cywilnego w razie zbycia rzeczy dzierżawionej w czasie trwania dzierżawy nabywca wstępuje w stosunek dzierżawy na miejsce zbywcy. Oznacza to, że ex lege nabywca staje się podmiotem trwającego stosunku prawnego dzierżawy i przejmuje wszelkie obowiązki oraz uprawnienia wydzierżawiającego. Artykuł 678 k.c. w związku z art. 694 k.c. dotyczy zbycia rzeczy dzierżawionej zarówno na podstawie odpłatnej, jak i nieodpłatnej czynności prawnej (np. darowizny).

W świetle art. 678 § 1 w związku z art. 694 k.c. nabywca ma możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy gruntów rolnych z zachowaniem ustawowych terminów. Nie może skorzystać z tego prawa, gdy umowa dzierżawy zawarta była na czas oznaczony, w formie pisemnej i z datą pewną, a rzecz została dzierżawcy wydana (art. 678 § 2 k.c. w związku z art. 694 k.c.). Skoro umowa została zawarta na czas określony, w formie aktu notarialnego i rzecz została wydana dzierżawcom, nowy właściciel wstępuje w prawa zbywcy.

Nowy właściciel nie ma podstaw do wypowiedzenia z uwagi na fakt, że nabył własność gruntu oddanego w dzierżawę. Wypowiedzenie jest możliwe, jeżeli np. dzierżawca nie płaci czynszu czy też przyczyny wynikają z umowy dzierżawy.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 11:49