r e k l a m a

Partner serwisu

Nowe zasady wnoszenia zastrzeżeń do KOWR - jak i kiedy można to zrobić?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 30.07.2019r.

Mam pytanie o nowe zasady zgłaszania zastrzeżeń w sprawie niedopuszczenia rolnika do przetargu organizowanego przez KOWR lub dopuszczenia osoby nieuprawnionej do uczestniczenia w tym przetargu. Jak to działa?

Zasady te wprowadził znowelizowany art. 29 ust. 6 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Od 26 czerwca 2019 r. osoba, która zgłosiła zamiar uczestniczenia w przetargu, może wnieść do dyrektora oddziału KOWR pisemne zastrzeżenia w sprawie niedopuszczenia do przetargu lub dopuszczenia osoby nieuprawnionej. Należy to zrobić w terminie 3 dni od dnia ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej KOWR osób dopuszczonych do przetargu. Ogłoszenie zamieszcza się na co najmniej 3 dni przed przetargiem. 

r e k l a m a

Według ust. 7 art. 29 ustawy, uczestnik przetargu może wnieść do dyrektora oddziału terenowego KOWR pisemne zastrzeżenia na czynności przetargowe w terminie 7 dni od dnia ich dokonania. Ten z kolei rozpatruje zastrzeżenia w terminie 7 dni od dnia ich wniesienia.

Dyrektor oddziału powtarza czynności albo unieważnia przetarg – w przypadku uwzględnienia choćby jednego z zastrzeżeń albo oddala zastrzeżenia – w przypadku ich nieuwzględnienia. Może też pozostawić zastrzeżenia bez rozpoznania – jeśli wniesiono je po terminie albo przez osobę inną niż ta, która zgłosiła uczestnictwo w przetargu lub jego uczestnika. 

Rozstrzygnięcie doręcza się osobie, która wniosła zastrzeżenia, i zamieszcza się je na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Krajowego Ośrodka. Służy na nie prawo wniesienia zastrzeżeń do Dyrektora Generalnego KOWR, w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego rozstrzygnięcia. 

Do czasu wydania rozstrzygnięcia przez dyrektora oddziału albo rozpatrzenia zastrzeżeń przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa albo upływu terminu na wniesienie tych zastrzeżeń umowa sprzedaży nie może zostać zawarta.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody