Nasza strona zapisuje niewielkie pliki tekstowe, nazywane ciasteczkami (ang. cookies) na Twoim urządzeniu w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu. Więcej informacji o plikach cookies.

Zgadzam się

r e k l a m a

Partner serwisu

Przekazanie gospodarstwa rolnego to nie darowizna

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 15.05.2018r.

Rodzice przekazali mężowi gospodarstwo w 1987 r. Ojciec męża zmarł prawie 5 lat temu, a matka rok temu. Siostra męża domaga się od niego zachowku. Czy ma takie prawo?

Przekazanie gospodarstwa a darowizna to nie to samo

Zgodnie z art. 993 Kodeksu cywilnego, przy obliczaniu zachowku dolicza się do spadku darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Jednak w świetle orzecznictwa sądowego umowa przekazania gospodarstwa rolnego zawarta w związku z przejściem na rentę lub emeryturę rolnika przekazującego gospodarstwo nie jest darowizną. Tak m.in. stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w składzie siedmiu sędziów 25 listopada 2005 r. ( sygn. akt: III CZP 59/05). Dotyczyła ona umowy przekazania gospodarstwa zawartej na podstawie Ustawy z 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin. W uchwale tej SN wskazał, że przekazanie gospodarstwa następcy różni się w istotny sposób od darowizny, a jedyną cechą wspólną tych umów jest nieodpłatność świadczenia.

r e k l a m a



Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2012 r. (sygn. akt: III CZP 29/12).  Stwierdził, że podczas ustalania zachowku nie uwzględnia się wartości gospodarstwa rolnego przekazanego następcy na podstawie umowy przewidzianej w Ustawie z 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników i członków ich rodzin. Sąd Najwyższy podkreślił, że użyte w art. 993 k.c. pojęcie darowizny odnosi się do umowy uregulowanej w art. 888 k.c., którą darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Natomiast umowa przekazania gospodarstwa rolnego następcy stanowi swoisty rodzaj umowy przenoszącej własność i nie może być traktowana jak umowa darowizny.
Siostra męża nie ma zatem podstaw, aby domagać się od niego zachowku.

Alicja Moroz
prawnik redakcyjny

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a