StoryEditorWiadomości rolnicze

Redukcja dostaw mleka – wnioski do 21 września

05.09.2016., 16:09h
Pojawiły się kolejne informacje na temat wsparcia dla producentów mleka za dobrowolne zmniejszenie dostaw. Komisja Europejska pracuje nad projektem stosownego rozporządzenia regulującego pomoc, wprowadzając zmiany, które są wynikiem spotkań z przedstawicielami poszczególnych krajów członkowskich. Gotowe rozporządzenie ma być opublikowane 10 września.

Zmieniono minimalną kwotę redukcji. Wcześniej zakładano bowiem, że wyniesie ona 3 tys. kg mleka, teraz pod naciskiem niektórych krajów, które uważały, iż jest to za wysoki próg, zmniejszono go do 1500 kg. Tak więc o wsparcie z tytułu redukcji dostaw będą mogli starać się rolnicy, którzy w jednym w wyznaczonych przez KE trzymiesięcznych okresów zredukują dostawy mleka do podmiotów skupujących w stosunku do analogicznego trzymiesięcznego okresu poprzedniego roku kalendarzowego, tzw. okresu referencyjnego. Pod warunkiem, że rolnik dostarczał surowiec do podmiotów skupowych w lipcu 2016 r.

Redukcja musi wynieść min. 1500 kg i co ważne, wsparcie będzie należało się za maks. 50% ilości, jaką rolnik odstawiał w okresie referencyjnym.

Komisja, jak pisaliśmy w ubiegłym numerze „Tygodnika” przewiduje cztery okresy redukcji: pierwszy to miesiące październik – grudzień 2016 r., drugi: listopad 2016 r. – styczeń 2017 r., trzeci: grudzień 2016 r. – luty 2017 r. i czwarty: styczeń – marzec 2017 r. Według ostatnich ustaleń KE, termin składania wniosków o wsparcie dla rolników, którzy będą chcieli zredukować dostawy mleka w pierwszym okresie zakończy się 21 września br. o godzinie 12.00.

Na forum unijnym głośno mówi się jednak o tym, że najprawdopodobniej wsparcie skończy się na pierwszym okresie, ponieważ już na tym etapie wyczerpie się pula pieniędzy przewidziana na ten cel, czyli 150 mln euro. Warto więc, aby nasi producenci, którzy zamierzają skorzystać z tego wsparcia, zdecydowali się to zrobić już w pierwszym rzucie.

Stawkę pomocy do redukcji dostaw mleka określono na poziomie 14 euro do 100 kg. Jednakże, gdy wielkość redukcji dostaw mleka, do której producenci wnioskują o pomoc w skali UE, przekroczy ustalony limit, KE ustali współczynnik przydziału. Będzie on uwzględniany przy określaniu wielkości redukcji dostaw dla każdego producenta i tylko na tę ilość rolnik uzyska wsparcie.

O szczegółach związanych ze składaniem wniosków napiszemy w kolejnym numerze TPR.
ms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 00:00