r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Czy rodzice, przekazując gospodarstwo jednemu z dzieci, muszą spłacić inne?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 10.06.2018r.

Niedawno dowiedziałam się, że rodzice zamierzają przekazać gospodarstwo jednemu z moich dwóch braci. Czy w tej sytuacji mnie i drugiemu bratu należy się spłata od rodziców lub tego brata, który dostanie cały majątek?

r e k l a m a

Rodzice mogą przekazać majątek komu chcą

Rodzice Pani mają prawo dysponować swoim majątkiem w dowolny sposób. Mogą zatem przekazać go jednemu z dzieci. W związku z tym nie powstaje obowiązek spłaty pozostałych dzieci ani po stronie rodziców, ani po stronie brata, któremu zostanie przekazane gospodarstwo. Taki obowiązek rodzice mogą (ale nie muszą) nałożyć na brata w umowie, na podstawie której zostanie przekazane gospodarstwo.

Kiedy przysługuje prawo do zachowku?

Po śmierci rodziców brat może być zobowiązany do wypłaty Pani i drugiemu bratu zachowku, ale tylko wówczas, jeżeli gospodarstwo zostało mu przekazane umową darowizny. Wynika to z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących dziedziczenia. Zgodnie z art. 991 k.c., zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się zachowek. Instytucja ta ma zastosowanie przede wszystkim wówczas, gdy zmarły pozostawił testament, w którym swój majątek zapisał jednej lub kilku wybranym osobom. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Zachowek wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by przypadał uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni. W innych zaś wypadkach zachowek, to połowa wartości tego udziału.

Art. 993 k.c. przewiduje, że do spadku dolicza się darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty licząc wstecz od otwarcia spadku.

Alicja Moroz
prawnik redakcyjny

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody