StoryEditorprzepisy prawa

Rolnicy będą mogli zbierać paszę z ugorów bez kar. Pod jednym warunkiem

23.07.2018., 08:07h
W Polsce niektóre gospodarstwa będą mogły skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w ramach zazielenienia. Co więcej grunty takie będą dalej uznane za obszary proekologiczne EFA. Ale dotyczy to tylko wybranych gospodarstw

Gospodarstwa dotknięte suszą będą mogły skorzystać z derogacji w zakresie zazielenienia

Komisja Europejska, na wniosek polskiego ministerstwa rolnictwa, przygotowała decyzję umożliwiającą rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w ramach zazielenienia w roku 2018. Taka decyzja wynika ze skutków suszy jaka dotknęła polskiego gospodarstwa rolne w maju i czerwcu 2018 r. To z tego powodu wiele gospodarstw ma znacznie gorszą bazę paszową dla zwierząt, zwłaszcza bydła mięsnego i krów mlecznych, w porównaniu do poprzednich lat. 

Zgodnie z decyzją KE, grunty ugorowane będą mogły być uznane za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw i to nawet w sytuacji, jeśli na tych ugorach wypasano  zwierzęta lub w inny sposób wykorzystywany do produkcji rolniczej. Co ważne, grunty te dalej będą uznane za obszary proekologiczne EFA. 

Z odstępstwa będą mogły skorzystać gospodarstwa, które zostały dotknięte suszą skutkującą stratami w zasobach paszowych dla zwierząt gospodarskich. Derogacja ma na celu umożliwienie wypasania zwierząt lub dokonywania zbioru na cele produkcyjne na ugorach z uwagi na niekorzystną sytuację – informuje w komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 


Paweł Mikos

Fot. Pixabay

 

 

 

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:57