Nasza strona zapisuje niewielkie pliki tekstowe, nazywane ciasteczkami (ang. cookies) na Twoim urządzeniu w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu. Więcej informacji o plikach cookies.

Zgadzam się

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicze wykorzystanie ścieków - czy coś się zmieni?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 30.01.2018r.

Czy nowe Prawo wodne zmieniło coś w kwestii stosowania na polach ścieków. Jakie są obecnie przepisy dotyczące rolniczego wykorzystania ścieków?

Według Art. 84 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, ścieki bytowe, komunalne i przemysłowe biologicznie rozkładalne oraz wody wykorzystane, odprowadzane z obiektów chowu lub hodowli ryb, mogą być oczyszczane przez ich rolnicze wykorzystanie. Przez rolnicze wykorzystanie ścieków rozumie się ich zastosowanie do:
  1. nawadniania użytków rolnych;
  2. nawożenia użytków rolnych przez dodanie materiałów do gleby albo przez rozprowadzenie na powierzchni, albo przez wstrzykiwanie do gruntu, umieszczenie pod powierzchnią gruntu lub mieszanie z warstwami powierzchniowymi gruntu;
  3. nawadniania oraz nawożenia stawów wykorzystywanych do chowu lub hodowli ryb.

r e k l a m a



Ustawa określa, że roczne i sezonowe dawki ścieków wykorzystywanych rolniczo, określone w pozwoleniach wodnoprawnych albo pozwoleniach zintegrowanych, nie mogą przekroczyć zapotrzebowania roślin na azot, potas i wodę oraz utrudniać przebiegu procesów samooczyszczania się gleby. 

Zakazuje się rolniczego wykorzystania ścieków:
  • gdy grunt jest zamarznięty, zalany wodą, nasycony wodą lub przykryty śniegiem, z wyjątkiem dna stawów ziemnych wykorzystywanych do chowu i hodowli ryb;
  • na gruntach wykorzystywanych do upraw roślin przeznaczonych do spożycia w stanie surowym;
  • na gruntach, w których zwierciadło wód podziemnych znajduje się płycej niż 1,5 m od powierzchni ziemi lub od dna rowu rozprowadzającego ścieki;
  • na obszarach o spadku terenu większym niż:

    a)  10% dla gruntów ornych,
    b)  20% dla łąk, pastwisk oraz plantacji drzew leśnych.
  • na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią w okresie prognozowanego wezbrania wód.

dr hab. Aneta Suchoń, UAM

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a