Rynek zbóż UE: więcej pszenicy, mniej jęczmienia

Pieniądze i Prawo
Data publikacji 11.07.2017r.

Według czerwcowej prognozy plonowania najważniejszych roślin uprawnych w UE przygotowanej dla Komisji Europejskiej przez MARS, w tym roku w UE zbierzemy o 6,2 % więcej pszenicy miękkiej i o 1,6% mniej pszenicy twardej niż przed rokiem. We Francji plony pszenicy miękkiej wzrosną aż o 26%, a twardej o 13%. W Niemczech natomiast obu pszenic średnio o 3,5%. Przewiduje się jednak znaczny spadek plonów obu pszenic na Węgrzech (odpowiednio o 6 i 8%).

O 6,5% spadnie unijna produkcja jęczmienia jarego, najbardziej w Czechach i na Słowacji. Jęczmień ozimy będzie plonował średnio podobnie, przy czym na południu Europy zdecydowanie gorzej.


O 1% lepiej, w stosunku do poprzedniego roku, zapowiadają się zbiory kukurydzy na ziarno. Warto jednak podkreślić, iż kukurydza będzie zdecydowanie gorzej plonować w Czechach, na Węgrzech, we Włoszech, na Słowacji i na Litwie oraz w Polsce. Wzrosną natomiast Francji oraz w Niemczech. MARS ocenia, iż w stosunku do 2016 r., w tym roku, wzrośnie o niespełna 4% unijna produkcja pszenżyta. Największy wzrost prognozowany jest w Rumunii i we Francji.

Partner serwisu