r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zatrudniania cudzoziemców w rolnictwie

Pieniądze i Prawo Przepisy prawa
Data publikacji 06.07.2018r.

Doczekaliśmy się wreszcie stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie umów, na jakie można zatrudniać cudzoziemców do prac w rolnictwie.

r e k l a m a

O wątpliwościach z tym związanych pisaliśmy w artykule „Zatrudnianie cudzoziemców w gospodarstwie - nowe przepisy utrudniają przyjmowanie nowych pracowników?”. Problem polegał na tym, iż rolnicy nie wiedzieli, a urzędnicy nie potrafili im jasno powiedzieć, czy mają z nimi zawrzeć umowę o pomocy przy zbiorach, którą wprowadzono w życie w połowie maja, czy też taką, na jaką wydano zezwolenie na pracę sezonową. Według wyjaśnień resortu, wszystko zależy od tego, czy cudzoziemiec ma już zezwolenie na pracę, czy nie.

Od rolnika zależeć będzie rodzaj umowy

Zdaniem ministerstwa, w sytuacji, gdy dla cudzoziemca zostało już wydane zezwolenie na pracę sezonową zamiast umowy określonej w zezwoleniu, możliwe jest zawarcie umowy o pomocy przy zbiorach bez zmiany zezwolenia. Wynika to z art. 88s ust. 2 pkt 3 i 3a znowelizowanej ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, regulującej zasady powierzania pracy cudzoziemcom na podstawie zezwolenia na pracę sezonową. Ustawę tę znowelizowano ustawą z 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (poz. 858) w związku z wprowadzeniem nowego rodzaju umowy o pomocy przy zbiorach.

Bez konieczności zmiany zezwolenia na pracę sezonową możliwa jest również zmiana umowy o pomocy przy zbiorach na inną umowę cywilnoprawną czy umowę o pracę. Dotyczy to również sytuacji, gdy uzyskano dla cudzoziemca przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową.

Z powyższych wyjaśnień wynika, iż to od pracodawcy – czyli rolnika – zależy, czy zatrudni cudzoziemca w oparciu o umowę, która została wpisana w zezwoleniu czy w oparciu o umowę dla pomocnika przy zbiorach.

Są jednak wyjątki

r e k l a m a

Takiej swobody nie ma jednak w sytuacji, gdy cudzoziemiec oczekuje na wydanie zezwolenia na pracę sezonową. To jest po złożeniu wniosku; a w przypadku, gdy wniosek dotyczył cudzoziemca przebywającego za granicą, dodatkowo po potwierdzeniu przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy jego przyjazdu i wskazaniu jego adresu zakwaterowania. Wtedy, jak wyjaśnia resort rodziny, pracy i polityki społecznej, cudzoziemiec ten może wykonywać legalnie pracę, zgodnie z warunkami określonymi odpowiednio we wniosku o zezwolenie (art. 88pa) i w zaświadczeniu o wpisie wniosku do ewidencji (art. 88p ust. 8). W tym okresie konieczne jest zatem zawarcie takiego rodzaju umowy, jaki został określony we wniosku i w zaświadczeniu o wpisie wniosku do  ewidencji.

dr Magdalena Szymańska

Widziałeś już nasze video "To Was zaskoczy. Jak Artur Puzio tłumaczy jazdę po polu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody