Syngenta w rękach Chińczyków

Syngenta w rękach Chińczyków

Syngenta, szwajcarski koncern produkujący nasiona i środki ochrony roślin zostanie przejęty przez chiński ChemChina. Chińczycy chcą wydać na koncern Syngenta 43 mld dolarów.

r e k l a m a

Zgoda na przejęcie Syngenty przez ChemChina

12 kwietnia urząd ds. konkurencji w Chińskiej Republice Ludowej zgodziła się, aby Syngenta, jeden z największych koncernów rolniczych, został przejęty przez ChemChina.

Podobną zgodę wydała 5 kwietnia Federalna Komisja Handlu w Stanach Zjednoczonych oraz Meksykański Urząd ds. Konkurencji Gospodarczej. Wcześniej podobną zgodę wyraziły europejskie urzędu ochrony konkurencji.

Tym samym chiński koncern będzie mógł ostatecznie zakończyć transakcję.

Wiekszę inwestycje i ekspansja Syngenty i ChemChina

Przedstawiciele obu koncernów twierdzą, że obie firmy zyskają na tej transakcji. Syngenta liczy, że Chińczycy zainwestują dodatkowe środki w rozwój szwajcarskiej spółki. Z kolei ChemChina liczy na zyskanie wiedzy i doświadczenia Syngenty, co miałoby ułatwić ekspansję firmy tak w Chinach, jak i na całym azjatyckim rynku.

ChemChina wyłożyła na zakup Syngenty około 43 mld dolarów.

Najwięksi gracze na rynku nasion i pestycydów

Syngenta jest jednym z największych światowych koncernów produkujących środki ochrony roślin. Firma ma siedzibę w Bazylei i powstała w 2000 roku z połączenia firm Novartis i AstraZeneca.

Z kolei ChemChina (China National Chemicha Corporation) jest państwom koncernem pod nadzorem Ministerstwa Przemysłu Chemicznego Chińskiej Republiki Ludowej. Obecnie jest najbogatszą firmą chemiczną na świecie i zajmuje 234 miejsce na liście 500 najbogatszych firm.

Już wcześniej ChemChina kupiła m.in. niemieckiego producenta maszyn KraussMaffei oraz Pirelli, włoską firmę produkujące opony.

 pm

Zainteresował Cię ten artykuł?
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii