r e k l a m a

Partner serwisu

Syngenta w rękach Chińczyków

Pieniądze i Prawo
Data publikacji 14.04.2017r.

Syngenta, szwajcarski koncern produkujący nasiona i środki ochrony roślin zostanie przejęty przez chiński ChemChina. Chińczycy chcą wydać na koncern Syngenta 43 mld dolarów.

Zgoda na przejęcie Syngenty przez ChemChina

12 kwietnia urząd ds. konkurencji w Chińskiej Republice Ludowej zgodziła się, aby Syngenta, jeden z największych koncernów rolniczych, został przejęty przez ChemChina.

r e k l a m aPodobną zgodę wydała 5 kwietnia Federalna Komisja Handlu w Stanach Zjednoczonych oraz Meksykański Urząd ds. Konkurencji Gospodarczej. Wcześniej podobną zgodę wyraziły europejskie urzędu ochrony konkurencji.

Tym samym chiński koncern będzie mógł ostatecznie zakończyć transakcję.

Wiekszę inwestycje i ekspansja Syngenty i ChemChina

Przedstawiciele obu koncernów twierdzą, że obie firmy zyskają na tej transakcji. Syngenta liczy, że Chińczycy zainwestują dodatkowe środki w rozwój szwajcarskiej spółki. Z kolei ChemChina liczy na zyskanie wiedzy i doświadczenia Syngenty, co miałoby ułatwić ekspansję firmy tak w Chinach, jak i na całym azjatyckim rynku.

ChemChina wyłożyła na zakup Syngenty około 43 mld dolarów.

Najwięksi gracze na rynku nasion i pestycydów

Syngenta jest jednym z największych światowych koncernów produkujących środki ochrony roślin. Firma ma siedzibę w Bazylei i powstała w 2000 roku z połączenia firm Novartis i AstraZeneca.

Z kolei ChemChina (China National Chemicha Corporation) jest państwom koncernem pod nadzorem Ministerstwa Przemysłu Chemicznego Chińskiej Republiki Ludowej. Obecnie jest najbogatszą firmą chemiczną na świecie i zajmuje 234 miejsce na liście 500 najbogatszych firm.

Już wcześniej ChemChina kupiła m.in. niemieckiego producenta maszyn KraussMaffei oraz Pirelli, włoską firmę produkujące opony.

 pm

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a