StoryEditorPorady prawne

Ubezpiecznie rolnika w ograniczonym zakresie – na czym polega?

26.08.2019., 11:08h
Jestem właścicielką gospodarstwa rolno-hodowlanego, ale pracuję dodatkowo na umowę o pracę i jestem ubezpieczona w ZUS. Poza pracą na etacie pracuję również w gospodarstwie. Czy w razie wypadku przy pracy w gospodarstwie, np. złamania ręki przy dojeniu krów, mogę liczyć na odszkodowanie? OC gospodarstwa nie jest opłacane. Co zrobić, aby za ewentualny wypadek w gospodarstwie otrzymać odszkodowanie?

Może Pani złożyć wniosek w KRUS o objęcie Pani ubezpieczeniem wypadkowym, co w razie, gdyby uległa Pani wypadkowi w gospodarstwie rolnym zapewni Pani prawo do jednorazowego odszkodowania.

Co do zasady, w myśl art. 7 Ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim może być objęta osoba, która nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu niż rolnicze. Jednak zgodnie ust. 3 tego artykuł, rolnik podlegający innemu ubezpieczeniu społecznemu albo mający ustalone prawo do emerytury lub renty obejmuje się ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim na wniosek, w zakresie ograniczonym do świadczeń przysługujących z tytułu wypadku przy pracy. 

Świadczeniem tym, zgodnie z art. 9 pkt 1) ww. ustawy, jest jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Jednorazowe odszkodowanie ustala się proporcjonalnie do określonego procentowo stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Obecnie wynosi ono 809 zł za każdy procent tego uszczerbku.

Na zakończenie należy dodać, że zgodnie z art. 4 pkt 2) ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych (…) ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego jest obowiązkowe. Spełnienie obowiązku ubezpieczenia następuje przez zawarcie umowy z wybranym zakładem ubezpieczeń. Zobowiązany do zawarcia umowy jest rolnik. W myśl ww. ustawy, rolnikiem jest osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu jest gospodarstwo rolne. 

Pod pojęciem gospodarstwo rolne rozumie się natomiast obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych jako użytki rolne gruntów pod zabudowaniami, przekraczający łącznie powierzchnię 1,0 ha, jeżeli podlega on w całości lub części opodatkowaniu podatkiem rolnym. Jest nim także obszar takich użytków i gruntów, niezależnie od jego powierzchni, jeżeli jest na nim prowadzony dział specjalny produkcji rolnej.

Spełnienie obowiązku zawarcia umowy podlega kontroli. Do jej przeprowadzania jest zobowiązany wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego lub miejsce zamieszkania rolnika. Mogą też ją przeprowadzić  starosta i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, jest obowiązana wnieść opłatę odpowiadającą równowartości jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny. 
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 05:25