StoryEditorWiadomości rolnicze

Ułatwianie czy utrudnianie startu

01.09.2015., 15:09h
Do 16 września, czyli o 14 dni dłużej niż zakładano, można składać wnioski o premię dla młodego rolnika. Przy kompletowaniu dokumentów wychodzą jednak problemy, jak chociażby te z brakiem wykształcenia.

– Chcę przekazać gospodarstwo córce za premię dla młodego rolnika. Doradca, który pomaga wypełniać wniosek, poinformował nas, że dokumenty córki zostaną odrzucone, ponieważ nie ma ona kwalifikacji rolniczych, a stażu w gospodarstwie wstecz uzupełnić nie można – mówi podirytowany Czytelnik z woj. warmińsko-mazurskiego. – Co to za ułatwienie startu młodym rolnikom, skoro człowiek chce przekazać ziemię dzieciom, które się uczyły przez tyle lat i nie może. Córka ma licencjat z dziedziny niezwiązanej z rolnictwem, ale teraz robi już studia rolnicze, to absurd, aby nie mogła otrzymać unijnych pieniędzy na dalsze prowadzenie gospodarstwa. W końcu nie wiem, czy nasz rząd i ministerstwo, które odpowiada za rolnictwo, chcą pomagać rolnikom, czy też nie – daje się ponieść emocjom. 

Zamieszanie ze stażem

Gospodarz jest także zaskoczony liczbą wymaganych dokumentów i obwarowaniami, które będą nałożone na młodego rolnika. 

Wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach, iż nowy program dla młodych rolników jest o wiele bardziej skomplikowany niż poprzednie. 

– Córka, choć skończyła licencjat z anglistyki, jest bardzo związana z gospodarstwem. Studiując w mieście przekonała się, że jej miejsce jest jednak na wsi. Boję się, że jeśli na swojej drodze będzie napotykać idiotyczne problemy wynikające ze skomplikowanych bądź niejasno sformułowanych przepisów, może się rozmyślić, czego byśmy bardzo nie chcieli – dodaje rolnik. 

Aby wyjaśnić kwestie kwalifikacji, skierowaliśmy zapytanie do Centrali ARiMR. Niejasny okazał się przepis Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” objętego PROW na lata 2014–2020 (Dz.U. z 2015 r., poz. 982). Chodzi konkretnie o artykuł opisujący wymóg kwalifikacji zawodowych i dwa jego ustępy. Pierwszy (§ 5 ust. 1), który określa zamknięty katalog wykształcenia, kwalifikacji lub kombinacji wykształcenia bądź kwalifikacji i stażu pracy w rolnictwie, uznawanych jako spełnienie warunku dotyczącego kwalifikacji zawodowych wymaganych od wnioskodawcy ubiegającego się o premię dla młodych rolników. Drugi (§ 5 ust. 3), który wskazuje, kiedy pomoc może być przyznana osobie nieposiadającej kwalifikacji zawodowych. 

Ustęp 3 mówi o tym, że jeżeli osoba zobowiąże się do uzupełnienia kwalifikacji, z wyłączeniem stażu pracy, w okresie 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, może wnioskować o premię. 

Wystarczy skończyć rolniczą szkołę

W interpretacji ARiMR przepis określa jednoznacznie, że w przypadku braku stażu pracy w rolnictwie uzupełnić można tylko te pozycje z katalogu zawartego w ust. 1, w których nie ma mowy o stażu pracy. Pozycji będących kombinacją wykształcenia bądź kwalifikacji i stażu pracy w rolnictwie nie można uzupełnić.

Tak więc jeżeli wnioskodawca (tak jak córka naszego Czytelnika), składając wniosek o przyznanie pomocy, ma ukończone studia wyższe inne niż rolnicze, musi uzupełnić kwalifikacje. Nie ma możliwości spełnienia wymogu kwalifikacji zawodowych poprzez uzupełnienie stażu pracy (wymagane 3 lata), a tylko poprzez uzupełnienie kwalifikacji (naukę). Jeżeli zaś uzupełni kwalifikacje, nie musi uzupełniać stażu pracy. 

ARiMR sugeruje, iż najbardziej naturalnym w tym przypadku byłoby ukończenie studiów podyplomowych w zakresie związanym z działalnością rolniczą, może również zdobyć kwalifikacje w zawodach rolniczych na poziomie kwalifikacji technika lub w zawodach rolniczych nauczanych na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej. Przepisy nie wykluczają też ukończenia studiów rolniczych, na co zdecydowała się córka naszego Czytelnika. Szczegółowy wykaz kierunków studiów, zawodów oraz tytułów kwalifikacyjnych, a także rodzaje dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji zawodowych są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

 

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 13:33