r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Umowa o pomocy przy zbiorach nie jest zatrudnieniem

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 06.06.2018r.

Mam pytanie o umowę o pomocy przy zbiorach zawartą z pomocnikiem rolnika. Jakie są obowiązki pomocnika rolnika, na jaki okres należy ją podpisać i co powinno się w niej znajdować? Czy osoba taka sama ubezpiecza się w KRUS, czy rolnik powinien to zrobić? Czy dochody z takiej umowy są opodatkowane?

r e k l a m a



Pomocnika rolnika zgłasza się do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach, lecz nie później niż przed upływem okresu, na który została zawarta ta umowa. Powinien to zrobić rolnik. Producenci rolni płacą za pomocników składki na ubezpieczenie zdrowotne na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe oraz macierzyńskie. Wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości takiej jak za domowników rolników, którzy prowadząc działalność wyłącznie w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Podstawę wymiaru składki stanowi kwota 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, obecnie jest to 142 zł miesięcznie, bez względu na liczbę dni przepracowanych w miesiącu.

Pomoc przy zbiorach uznawana za przychód z innych źródeł

r e k l a m a

Według przepisów podatkowych otrzymane przez pomocników rolnika wynagrodzenie jest uznawane jako przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodem z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach jest przychód z tego tytułu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania.

Ustawodawca wskazał w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, że wartość wyżywienia i zakwaterowania zapewnionego nieodpłatnie przez rolnika pomocnikowi rolnika w rozumieniu ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników jest zwolniona od podatku.

Podatnik uzyskujący przychody z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach może w ciągu roku podatkowego wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Rolnik wypłaca pomocnikowi rolnika wynagrodzenie brutto i musi wystawić PIT-8C.

dr hab. Aneta Suchoń

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Dla kogo pomocnik przy zbiorach?"

Artykuł podzielony na strony, czytasz 2 z 2 stron.

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody