StoryEditorWiadomości rolnicze

Klasyczny pomór świń na Ukrainie

19.01.2015., 14:01h
Ukraińskie władze weterynaryjne poinformowały za pośrednictwem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) o potwierdzeniu badaniami PCR klasycznego pomoru świń (CSF) u trzech odstrzelonych dzików w obwodzie kijowskim.

 

W ramach programu monitorowania rezerwuaru chorób dzikich zwierząt prowadzonego w rejonie Kijowa, odłowiono 98 dzików w łowiskach borodziańskich. Potwierdzono 3 wyniki dodatnie dla tej choroby. Od 2001 roku nie wykryto jej na terenie Ukrainy. Klasyczny pomór świń jest chorobą wirusową niegroźną dla ludzi, ale bardzo zakaźną i niebezpieczną dla świń i dzików.

Najczęstszym sposobem przenoszenia jest bezpośredni lub pośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub przez rany w trakcie kolczykowania, kastracji, przez drogi rodne lub kleszcze. Choroba objawia się nagłymi upadkami w ciągu 1–2 dni, gorączką, utratą apetytu, wybroczynami na skórze, ropnym wypływem z oczu. Może występować chwiejny chód, porażenia kończyn, zaparcia, a później biegunki. Właśnie zapach będący następstwem cuchnącej biegunki oraz cisza w chlewni są najbardziej charakterystycznymi objawami klasycznego pomoru świń. 

Jeśli rolnik podejrzewa wystąpienie tej choroby, jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia tego faktu do powiatowego lekarza weterynarii albo do lekarza opiekującego się stadem. Chorych zwierząt nie leczy się. Są one ubijane i utylizowane w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się klasycznego pomoru. Środki zaradcze polegają na odizolowaniu i utylizacji zakażonych stad oraz ustanowieniu odpowiednich stref ochronnych wokół ogniska choroby, a także zakazie obrotu (w tym eksportu) świń, podobnie jak w przypadku afrykańskiego pomoru. Ostatni przypadek klasycznego pomoru świń odnotowano w naszym kraju w 1994 roku.

ds

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 08:52