III Dzień Bydła Simentalskiego w Poświętnem

Polskie mleko Rasy krów
Data publikacji 20.11.2017r.

Stale rosnące zainteresowanie hodowlą bydła simentalskiego w typie mlecznym i mięsnym na Mazowszu, jak i w północno-wschodniej Polsce sprawiło, iż Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poświętnem wraz z Austriackim Związkiem Hodowców Bydła Simentalskiego z siedzibą w Zwettl oraz firmą genetic AUSTRIA GmbH współpracującą z firmą CenterGen w Łowiczu w dniu 22 listopada 2017 roku organizują – dla wszystkich zainteresowanych hodowców i miłośników tej rasy bydła – III Dzień Bydła Simentalskiego, który odbędzie się w Poświętnem. Początek spotkania o godzinie 10.00 a przewidywany koniec około 15.00.

Podczas spotkania hodowcy będą mieli okazję wysłuchać wykładu Gerolda Pollaka z AGŐF w Zwettl na temat liniowej oceny budowy ciała zwierzęcia i jej związku z prawidłową budową nóg i zdrowymi racicami. Wykład połączony będzie z pokazem, na żywych krowach simentalskich, tych cech budowy ciała, na które warto szczególnie zwracać uwagę hodując lub kupując bydło tej rasy.


Zaplanowano także ćwiczenia praktyczne z udziałem Gerolda Pollaka z wykorzystaniem programu FLECKSCORE do liniowej oceny pokroju krów. Sami oceniamy pokrój zwierząt we własnym stadzie i poszukujemy sposobu na wyeliminowanie powtarzających się wad budowy krów. Organizatorzy proszą zatem o przyniesienie ze sobą smartfonów lub tabletów w celu wgrania i uruchomienia tej aplikacji.

Ponadto Artur Gawęcki opowie o strategii działania i ofercie spółki CenterGen w Łowiczu dla poprawy wartości genetycznej zwierząt w stadach bydła simentalskiego korzystających z usług tej firmy.

Dr Marcin Gołębiewski z SGGW w Warszawie, przedstawi nowoczesne technologie wspomagające zarządzanie stadem bydła mlecznego, ich zalety i niedoskonałości.

Gorąco zapraszając organizatorzy bardzo proszą o potwierdzenie uczestnictwa telefonicznie u Wiesława Kowalczyka pod następującym numerem telefonu, tel. (23) 663 07 15, tel. kom. 512 259 524 lub mailowo: wieslaw.kowalczyk@modr.mazowsze.pl

Jest możliwość zarezerwowania noclegu na miejscu w hotelu MODR w Poświętnem.

Oprac. B. Dąbrowska

Partner serwisu