StoryEditorPorady

Chcąc poprawić opłacalność swojego gospodarstwa zacznij od rozrodu

18.05.2020., 16:05h
Jedną z głównych metod poprawy opłacalności produkcji mleka w gospodarstwach jest poprawa rozrodu. Przekonywał o tym prof. Marcin Gołębiewski z SGGW w Warszawie, podczas konferencji dla hodowców bydła mlecznego w Miętnem, którą dla swoich dostawców dorocznie organizuje OSM w Garwolinie.

Kupowanie jałówek to strata ekonomiczna

To, że musicie kupować jałówki lub ich nie sprzedajecie, jest ewidentną stratą. Jeśli nie sprzedajecie, a kupujecie, to jest to bezpośredni koszt, dwa razy większy niż koszt odchowu jałówki w gospodarstwie. Mamy w kraju 2,2 mln krów, a gdyby nie import, to pogłowie by malało. Wszystko przez ogromne problemy z rozrodem. Okres międzywycieleniowy trwa obecnie nawet 440 dni, co w praktyce oznacza, że co półtora roku uzyskujemy cielę. Trzeba zatem zastanowić się nad działaniami, które przyczynią się do poprawy rozrodu. Warto mieć plan i wiedzieć, co należy poprawić – powiedział prof. Marcin Gołębiewski, który szczególną uwagę zwrócił także na znaczenie terminowo wykonanych zabiegów inseminacji.

W zarządzaniu rozrodem ważne jest terminowa inseminacja i obserwacja krów

Jeśli nadzór weterynaryjny i inseminację prowadzi w gospodarstwie jedna osoba, to zwykle nie ma ona możliwości, by unasiennić na czas każdą sztukę, gdyż jest zbyt obciążona obowiązkami. Długość rui u krowy, która produkuje 50 kg mleka trwa średnio 2,7 godziny i odbywa się zwykle w środku nocy. U krowy, która produ...
Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 00:17