r e k l a m a

Partner serwisu

Subsancje hamujące w mleku

Polskie mleko
Data publikacji 17.06.2017r.

Konsekwencją wykrycia w mleku pozostałości antybiotyków i substancji hamujących jest wstrzymanie dostaw i w efekcie wymierne straty finansowe. Jednak wykrycie substancji hamujących wcale nie oznacza, że musi to być antybiotyk.

Mogą to być również pozostałości preparatów stosowanych do mycia i dezynfekcji urządzeń udojowych oraz schładzalników do mleka. Zdarza się, że producent mleka chcąc dokładniej wymyć i zdezynfekować dojarkę czy schładzalnik, w dobrej wierze stosuje zwiększoną ilość środków, zapominając przy tym o zwiększeniu czasu płukania i ilości użytej do tego celu wody. Niewiele w takim wypadku trzeba, by w mleku wykryte zostały pozostałości środków do mycia i dezynfekcji. Zwracajmy więc szczególną uwagę na to czy dobrze przeprowadzamy proces mycia i dezynfekcji urządzeń udojowych oraz czy prawidłowo one pracują. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, zawsze warto pobrać próbkę mleka i dostarczyć ją do badania w laboratorium.

r e k l a m aŹródłem występowania w mleku substancji antybiotykopodobnych lub innych środków hamujących mogą być również niektóre mikotoksyny, czyli wtórne metabolity grzybów. U progu lata pamiętajmy, że samozagrzewaniu się kiszonek oraz brakowi stabilności tlenowej w czasie wybierania z pryzmy czy silosu (prowadzącym do rozwoju pleśni i grzybów) sprzyjają wysokie temperatury. Jak bardzo szkodliwe jest stosowanie kiszonek, w których występują grzyby produkujące mikotoksyny wiedzą wszyscy, ale warto przy tym pamiętać, że nawet niewielkie ilości mogą przedostawać się również do mleka. To stwarza sytuację, w której hodowca naraża się na zarzut nieprzestrzegania okresu karencji po zastosowaniu preparatów leczniczych.

Warto również wiedzieć, że firmy farmaceutyczne określają okresy karencji na podstawie uśrednionych wyników badań dla dużej grupy zwierząt. Okazuje się jednak, że są zwierzęta, w organizmie których antybiotyk może utrzymywać się znacznie dłużej, a hodowca nie może o tym wiedzieć.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a