StoryEditorŻywienie krów

Jak pomóc krowom podczas upałów?

25.05.2018., 16:05h
W dawkach pokarmowych w okresie wiosny i jesieni powinno być 1,1% potasu w suchej masie. Latem zawartość potasu powinna być nieco wyższa i wynosić 1,5–1,6%. Dlaczego? Bo okres wysokich temperatur sprawia, że krowy się pocą, przez co wyprowadzają ze swojego organizmu elektrolity, takie jak: potas i sód.

Latem zadawaj pasze bogate w potas

Pot krowy zawiera więcej potasu niż sodu, dlatego też podczas gorącego lata warto zadawać pasze bogate w potas, a są nimi lucerna, wysłodki buraczane i melasa. Zwiększonej dawce potasu zawsze powinien towarzyszyć dodatek magnezu, którego wchłanianie potas blokuje. Dlatego też zwracajmy uwagę, by stosowane w okresie letnim mieszanki mineralne zawierały zawsze dużo potasu i magnezu.

Nieograniczony dostęp do wody

Intensywnie pocące się krowy wydalają ze swojego organizmu wodę oraz – o czym już wspomnieliśmy – znaczne ilości sodu i potasu, co wymaga uzupełniania elektrolitów. Z tego powodu tak bardzo ważny jest stały dostęp do lizawek solnych, także w okresie zasuszenia. W upalne dni krowy piją więcej. Stwórzmy zatem takie warunki, aby dostęp do wody dla wszystkich zwierząt w stadzie był niczym nieograniczony. W przeciwnym wypadku krowy zdominowane, szczególnie pierwiastki czy też krowy świeżo wycielone oraz cierpiące na kulawiznę, piją zdecydowanie mniej oraz mają dłuższe okresy bez pojenia.



  • Zastosowanie specjalistycznych mieszanek mineralno-witaminowych przeznaczonych na upały (a takie są na rynku) to najprostszy sposób na pokrycie wysokiego zapotrzebowania wydajnych krów na składniki  mineralne

Jak ograniczyć ryzyko kwasicy?


Przed kilku laty przeprowadzono doświadczenie, w którym stworzono krowom warunki do powstania kwasicy. 25% TMR-u zamieniono na mieszankę jęczmienia i owsa. Krowy miały do wyboru wodę bez sody i z 2,5 g sody na litr wody. I cóż się okazało? Otóż pobranie wody przez krowy z kwasicą było zdecydowanie większe, a picie wody z sodą zmniejszało kwaśność płynu żwaczowego. I chociaż podawanie sody do wody jest w praktyce bardzo trudne, to mimo to warto pamiętać, iż latem jest to jedna z metod ograniczania ryzyka występowania kwasicy.

Zadawaj paszę częściej i świeżą

Podczas wysokich temperatur powietrza zmianie powinna ulec również organizacja zadawania paszy. Przede wszystkim na stół paszowy zawsze powinny trafić pasze świeże. Zwiększenie częstotliwości zadawania pasz – nawet 3–4 razy na dobę ogranicza ryzyko sortowania pasz, zachęca krowy do częstszego podchodzenia do stołu oraz zmniejsza ryzyko zagrzewania się pasz. Częstsze zadawanie jest skuteczniejsze niż podgarnianie.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 00:16