StoryEditorPorady

Jak zadbać o zdrowotność całego stada krów mlecznych? Porady rolnika z OSM Koło

11.03.2019., 13:03h
Luty i marzec to dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole czas zebrań rejonowych. Podczas jednego z nich, które odbyło się Kępnie, spotkaliśmy Piotra Kaczmarzyka, który od 2011  r. zajmuje się produkcją mleka, a od jesieni 2018 r. jego stado stanowią wyłącznie krowy dojne.

Jeden kierunek produkcji bardziej opłacalny

W gospodarstwie przez wiele lat prowadzone były 3 kierunki produkcji zwierzęcej. Utrzymywane były w nim krowy mleczne, opasy oraz trzoda chlewna. W 2012 r. z powodu niskiej opłacalności postanowiłem zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, a w 2015 r. z opasów. Obecnie nie utrzymujemy również jałówek ani cieliczek. Wszystko co urodzi się w naszym gospodarstwie sprzedajemy. Posiadamy obecnie 74 krowy dojne dwóch odmian barwnych: czarno- i czerwono-białej w czystej rasie holsztyńsko-fryzyjskiej. Mamy też kilka mieszańców z simentalem mlecznym – na wstępie informuje  hodowca.

Przy doborze nasienia do inseminacji do niedawna brano pod uwagę podnoszenie mleczności stada. Ponieważ jałówki nie są obecnie utrzymywane, hodowca do rozrodu wykorzystuje wyłącznie nasienie rozpłodników ras mięsnych. Jeśli jakaś krowa wypadnie ze stada, w jej miejsce wchodzi wysoko cielna jałówka w czystej rasie hf. Zakup dokonywany jest z jednej z wielkopolskich obór hodowlanych.

Krowy nie dają rekordowych ilości mleka, ale są zdrowe

Średnia roczna wydajność naszego stada wynosi 7,5 tys. l mleka od sztuki. Nie jest ...
Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 07:09