StoryEditorPorady

Latem wzrasta liczba zachorowań krów na mastitis. Jak temu zapobiec?

02.08.2019., 12:08h
Wysokie temperatury i związany z nimi stres cieplny, to problem każdej obory. Zagrzewanie się paszy, spadek jej pobrania i niższa wydajność mleczna, nie mówiąc o pogorszeniu wyników rozrodu, to pokłosie letnich upałów. Jednak Katarzyna i Michał Kubiakowie widzą inne zagrożenie, jakim jest znaczne podwyższenie ryzyka wystąpienia mastitis.
Jeśli obora w okresie upałów będzie przepełniona, to na pewno odbije się to podwyższonym poziomem komórek somatycznych, dlatego staramy się tego nie robić. Dodatkowo częściej niż zimą sprzątamy legowiska. Rygorystycznie stosujemy także dipping poudojowy z kubka oraz raz w tygodniu wykonujemy suchą dezynfekcję legowisk specjalnym preparatem. Bez tych czynności nie dalibyśmy rady w walce z mastitis latem, chociaż ta walka jest i tak nierówna przy temperaturach przekraczających 30oC – oznajmili Katarzyna i Michał Kubiakowie.

Naturalne materace

Obora wolnostanowiskowa zasiedlona w 2015 roku posiada boksy legowiskowe wypełnione mieszanką sieczki słomy, wapna i wody przeznaczone dla krów dojnych. Są one uzupełniane raz na dwa tygodnie. To tzw. materace słomiano-wapienne będące naturalną alternatywą dla mat z tworzyw sztucznych, jakich rolnicy nie chcieli, ze względu na wygodę zwierząt.

Już wapno zawarte w mieszance ma właściwości dezynfekcyjne, jednak na upały to za mało, dlatego hodowcy w okresie letnim stosują dodatkową suchą dezynfekcję posypując legowiska specjalnym preparatem. Na 50 legowiskach nie utrzymują więcej niż 55 krów...
Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 20:59