StoryEditorPorady

Muchy w oborze - jak z nimi walczyć?

14.05.2018., 15:05h
Wiosna i lato, to tradycyjnie już okres żmudnej walki z muchami. I chociaż całkowite wyeliminowanie ich z naszych obór jest praktycznie niemożliwie, to walkę z tymi uciążliwymi owadami podjąć musimy. Dlaczego jest to takie ważne?

Stresują krowy i przenoszą choroby

Przede wszystkim dlatego, że muchy przenoszą wiele chorób bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Ich obecność w oborze w ogromnym stopniu przyczynia się do rozwoju mastitis w stadzie. Bydło przebywające w oborze pełnej much narażone jest na nieustanny stres, zakłócony jest spokojny odpoczynek zwierząt oraz pobieranie paszy. Jednym słowem muchy zaburzają dobrostan krów, co bezpośrednio przekłada się na spadek wydajności, a tym samym wielkość produkcji mleka.

W oborze panują doskonałe wręcz warunki dla much. Jest ciepło, wilgotno i wokół dostatek pożywienia. Mogą więc, bez żadnych przeszkód rozmnażać się, a miejscem do tego szczególnie „ulubionym” są cielętniki.

Jak skutecznie zwalczyć muchy?

Walka z muchami i ich larwami, to niełatwe zadanie, do którego trzeba podejść kompleksowo. Nie wystarczy tutaj – chociaż jest to jeden z niezbędnych warunków skutecznego zwalczania – dbałość o higienę, czyli częste usuwanie obornika, podściełanie i regularne usuwanie odchodów z kanałów gnojowych, czyszczenie ruszt i oczywiście dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich. Aby walka z muchami była jak najbardziej skuteczna, konieczne jest zastosowanie środków chemicznych. Walkę z muchami najlepiej jest rozpocząć od larw, z których wylegają się osobniki dorosłe. Larwy należy zwalczać w miejscu ich bytowania, czyli na posadzkach, ściółce czy też pod rusztami. Na rynku dostępne są do tego celu różnorodne preparaty w postaci proszków, granulatów i płynów, którymi posypuje lub spryskuje się miejsca przebywania larw. W zależności od zawartej substancji czynnej preparaty przerywają cykl rozwojowy larw muchy lub deformują poczwarki.



  • Wspomagającą metodą zwalczania much w oborach są lepy, które rozwieszane lub naklejane na elementy budynku wyłapują część owadów. Dodatkowo można też stosować repelenty, które aplikuje się bezpośrednio na skórę zwierząt
Do zwalczania dorosłych owadów służą preparaty chemiczne. Przy wyborze preparatu decydującą rolę odgrywa substancja czynna.

Niestety – co potwierdza wielu hodowców – muchy bardzo szybko uodparniają się na preparaty, szczególnie, gdy w oborze stosowany jest ten sam środek przez kilka lat z rzędu. Zaleca się więc, aby uwzględniając substancję czynną, co roku zmieniać preparat. Na długość działania, a wiec na skuteczność insektycydów wpływ ma wiele czynników, między innymi pogoda i czas ich wykorzystania. Warto zwrócić więc uwagę, czy wybrany przez nas preparat skutecznie działa np. w miejscach nasłonecznionych i ciepłych.

Trzeba pamiętać, przed przystąpieniem do zabiegu zwalczania much pomieszczenie jak również zwierzęta należy wcześniej przygotować. Powierzchnie ścian i sufitów należy dokładnie oczyścić, również z kurzu, pajęczyn. Warstwa zabrudzenia, pyłu czy kurzu pochłania część preparatu i zmniejsza jego skuteczność działania. Z uwagi na bezpieczeństwo, pomieszczenie czyszczone i dezynfekowane, pokrywane preparatem powinno być w tym momencie puste. Elementy wyposażenia, które mają kontakt z wodą pitną i paszą dla zwierząt powinny być szczelnie zakryte folią, co zabezpieczy przed osiadaniem na nich drobin preparatu, które mogą być szkodliwe dla zwierząt.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 09:46