StoryEditorŻywienie krów

Na co zwrócić uwagę w żywieniu krów w laktacji?

15.06.2019., 11:06h
Jednym z czynników wpływających na poprawę wydajności krów jest optymalne żywienie zapewniające nie tylko dobrą mleczność, ale też zdrowie i płodność zwierząt.

Co powinna posiadać dobrze skomponowana dawka dla krowy w trakcie laktacji?

Obok – oczywiście – najwyższej jakości pasz objętościowych, dawka dla krów powinna zawierać komponenty o najwyższej wartości pokarmowej, z odpowiednim stosunkiem energii do pozostałych składników oraz dostarczać zwierzętom związków mineralnych, mikroelementów i witamin, które krowa traci wraz z wydalanym mlekiem. O ile nie do końca – chociażby z powodu niekorzystnej aury – hodowca ma wpływ na jakość sporządzanych pasz objętościowych, o tyle już na wybór kompletnej paszy energetyczno-białkowej tak. Rynek tych pasz jest bardzo bogaty. W gąszczu ofert warto jednak dokładnie przyjrzeć się składowi oferowanych mieszanek, szczególnie gdy zależy nam na zwiększeniu wydajności mlecznej, a tym samym opłacalności produkcji.

Kompletne pasze powinny dostarczać jednocześnie białko, energię i witaminy i dzięki współdziałaniu składników zaspokajać zapotrzebowanie krów. Aby zawarte w paszach białko i energia pozwoliły osiągnąć wyższe wyniki produkcyjne, muszą być zadane w odpowiednich proporcjach. W mieszance nie może także zabraknąć makro- i mikroelementów oraz witamin. Jako nowość na rynku pojawił się zestaw paszowy, składający się m.in. z innowacyjnych komponentów paszowych oraz sprawdzonego premiksu witaminowo-mineralnego. Wszystkie składniki tego swoistego pakietu wprowadzane mogą być do istniejącej już dawki lub jako  premia, która może być zastosowana zarówno w TMR-ze, jak i podczas zadawania pasz z ręki.

Odpowiednie żywienie przygotuje krowę do porodu

Pamiętajmy, że stopniowe wprowadzanie pasz treściwych dla krów od 3. tygodnia przed wycieleniem, gwarantuje odpowiedni rozwój brodawek żwaczowych oraz mikroflory bakteryjnej gotowej do rozkładu znacznej ilości skrobi pochodzącej z paszy treściwej.


W żywieniu krów w laktacji szczególnie ważne jest, aby pobrały one jak najwięcej składników pokarmowych i optymalnie je wykorzystały na produkcję mleka o dobrych parametrach
  • W żywieniu krów w laktacji szczególnie ważne jest, aby pobrały one jak najwięcej składników pokarmowych i optymalnie je wykorzystały na produkcję mleka o dobrych parametrach

Uważaj na kwasicę!

W okresie laktacji należy pamiętać, że na jeden odpas paszy treściwej nie należy przeznaczać więcej niż 2,5–3,0 kg, szczególnie w pierwszych 6.–7. tygodniach po wycieleniu, ponieważ krowy, pobierając małe ilości paszy objętościowej będą separowały paszę treściwą, co może prowadzić do kwasicy. Separowanie pasz ogranicza oczywiście odpowiednia struktura dawki, która tym samym zmniejsza ryzyko pojawienia się kwasic oraz wzmaga odruch przeżuwania. Przeżuwanie treści żwacza z elementami strukturalnymi, uwalnia dodatkowe ilości śliny, która zawiera naturalny bufor w postaci kwaśnego węglanu sodu.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 10:15