StoryEditorPorady

Nie poddajać krów w okresie zasuszenia, nawet gdy puszczają mleko

27.02.2018., 12:02h
Są gospodarstwa, w których nadal występują kłopoty z dobrym zasuszeniem krów, a najczęściej popełnianym błędem jest poddajanie sztuk, które puszczają mleko.

Jak zadbać o wymię na początku okresu zasuszenia


Krowa niedojona nadal produkuje mleko, które „rozpycha” wymię. Gromadzące się w zatokach mleko zaczyna zaciskać tętnicę doprowadzającą krew do wymienia. Jeśli krew przestaje dopływać, wymię przestaje produkować mleko, a proces ten trwa 3–4 dni. U krów najbardziej wydajnych 5 dni.

Podstawową czynnością, jaką musimy wykonać na początku okresu zasuszenia krów jest zastosowanie antybiotykowej osłony wymienia. Kolejną jest kąpiel strzyków w odpowiednim roztworze, której zadaniem jest odcięcie dostępu powietrza do strzyków.



  • Każda krowa bez problemu się zasuszy, pod warunkiem, że nie będziemy jej doić, bo wówczas zakłócamy przebieg procesu zasuszenia

Co zrobić gdy krowa nadal puszcza mleko?


Jeżeli w stadzie jest kilka krów, które pomimo tych zabiegów nadal puszczają mleko, to warto zwrócić uwagę na poziom cynku w stosowanych premiksach, bo możemy mieć wówczas do czynienia z niedoborem cynku, powodującym niedorozwój płytki keratynowej na końcówce strzyków. Zamknięcie strzyków to bardzo ważny zabieg, bowiem najwięcej infekcji środowiskowych wymienia następuje w momencie zasuszania, a podany antybiotyk nie zabija przecież wszystkich bakterii środowiskowych. Z tak zabezpieczonym wymieniem mamy spokój aż do okresu przejściowego, w którym to krowa zaczyna już produkować siarę, a podany wcześniej antybiotyk przestaje (po około 35 dniach) działać.

Wymię jest wtedy bezbronne i jałowe, dlatego zaleca się w tym czasie ponowne zamknięcie strzyków odpowiednim preparatem. U jałówek zabieg ten powtarzamy na około 2 tygodnie; u krów na 3 tygodnie przed porodem. Warto wiedzieć, że najwięcej zapaleń wymion występuje właśnie w okresie poporodowym i musimy robić wszystko, by się przed nimi ustrzec.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 15:14