StoryEditorSpółdzielnia mleczarska

OSM Koło chce skupować aż 1 mln litrów mleka dziennie

21.03.2019., 18:03h
– Szacujemy, iż w bieżącym roku przerobimy około 360 mln l mleka, a naszym ambitnym planem na bieżący rok jest właśnie skup na poziomie 1 mln litrów mleka dziennie – powiedział podczas zebrania rejonowego w Przedeczy prezes zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskie w Kole – Czesław Cieślak. – Nasz zakład jest bardzo nowoczesny, produkuje wyroby najwyższej jakości wyroby z powodzeniem konkurujące, na rynkach światowych.

OSM Koło zmierza do miliona

1 marca br. w Przedeczy odbyło się jedno z rejonowych zebrań, na które przyjechało kilkunastu dostawców mleka. Na przewodniczącego zebrania wybrano Dariusza Witczaka, sekretarzem został Krzysztof Dobrowolski. W skład komisji wnioskowej weszli: Piotr Dopierała, Agnieszka Walczak oraz Robert Marciniak. Obok prezesa Czesława Cieślaka kolską spółdzielnię reprezentował główny ekonomista Piotr Krajewski oraz kierownik działu skupu Włodzimierz Gołębicki.

Gdy przed laty obejmowałem funkcję prezesa, nasza spółdzielnia skupowała 65 mln l mleka rocznie. W ubiegłym roku skupiliśmy już 314 mln l, czyli 5 razy więcej. Świadczy to o intensywnym rozwoju naszej spółdzielni, przy stale zmniejszającej się ilości dostawców, która blisko 30 lat temu wynosiła ok. 9 tys. Dziś, po znacznym poszerzeniu rejonu działania, mleko skupujemy od 3 tys. dostawców i szacujemy, że w ciągu najbliższych 5–10 lat ubędzie nam kolejny tysiąc. Z produkcji mleka zrezygnują najmniejsi, a ten tysiąc gospodarstw dostarcza nam zaledwie 6% skupowanego obecnie mleka – mówił prezes Cieślak, podkreślając, iż OSM w Kole zajęła 3 miejsce w rankingu 10 największych spółdzielczych eksporterów w 2017 r. wg rankingu KZSM.

– Dlatego też mamy kolejne plany inwestycyjne związane z budową nowej proszkowni. Inwestycja ta pozwoli na zwiększenie skali produkcji w waszych gospodarstwach. A my to mleko od was skupimy, przerobimy i wyeksportujemy w dobrej cenie głównie do Afryki i Azji. Potrzebujemy coraz więcej mleka, by zrealizować zamówienia eksportowe
– poinformował prezes Cieślak.

Jaka była średnia cena za litra mleka w 2018 roku?

Rok 2018 ze średnią ceną w skupie wynoszącą 1,33 zł/l  (netto) nie był pewnie takim, jaki sobie państwo wymarzyli, ale był to 3 w historii rok w mleczarni pod względem wysokości ceny za mleko. Lepszy był tylko rok 2017 z ceną 1,43 zł/l i rok 2014 ze średnią ceną 1,45 zł/l. Jeśli porównamy jednak naszą cenę z 2018 r. z cenami oferowanymi przez okoliczne mleczarnie, to trzeba przyznać, że była to dobra cena.

W dalszej części swojego wystąpienia prezes Czesław Cieślak tłumaczył powody obniżki cen w skupie mleka.

W grudniu i styczniu musieliśmy obniżyć cenę w skupie, ponieważ na rynku spadła cena masła. Obecnie sprzedajemy je po 17–18 zł/kg,a w blokach poniżej 17 zł/kg. Każda obniżka ceny o 1 zł/kg, przy naszej skali produkcji, daje co najmniej o 1 mln zł niższe przychody. Na szczęście drożeje mleko w proszku i to jest nasza szansa na to, że możemy myśleć o – zakładając, że cena masła utrzyma się na obecnym poziomie, a cena mleka w proszku wzrośnie do 9–10 zł/kg – podwyżce ceny w skupie w maju lub czerwcu – poinformował uczestników zebrania w Przedeczu prezes kolskiej spółdzielni.


  • Od lewej: Czesław Cieślak – prezes zarządu OSM w Kole, Dariusz Witczak – przewodniczący zebrania, Włodzimierz Gołębicki – kierownik działu skupu w OSM w Kole

Najważniejszą częścią zebrania był dyskusja, w której Krzysztof Dobrowolski pytał o korzyści, jakie będzie miała kolska spółdzielnia mleczarska i jej członkowie po przejęciu mleczarni w Koninie. 

Jeszcze w pełni nie przejęliśmy zakładu w Koninie. Aby wszystko odbyło się zgodnie prawem i przepisami, musimy poczekać do sierpnia. Musimy też dojść do porozumienia z bankami, w których Konin zaciągnął kredyty, a to jeszcze potrwa. Nasze zainteresowanie Koninem wynikało główne z troski o rozwój kolskiej mleczarni i tak było w przypadku poprzednich przejęć. Po drugie, jeśli nie przejęlibyśmy Konina z pewnością zrobiłaby to inna mleczarnia, a wtedy mielibyśmy obok siebie wielkiego konkurenta – odpowiadał Czesław Cieślak.

Piotr Dopierała pytał z kolei o korzyści finansowe wynikające z budowy baz handlowych.

Dotychczas nie zwracaliśmy wielkiej uwagi na to, by bazy generowały znaczące zyski. Rozwijamy sieć tylko na życzenie naszych dostawców – rolników, by konkurować z innymi dystrybutorami m.in. środków do produkcji rolnej. Byście mieli taniej i bliżej do bazy i by zapewnić wam możliwość zakupu w ramach korzystnego kredytu lub spłaty z potrąceń za dostarczone mleko. Mniej zatem chodzi tu o zysk, bardziej zaś o korzyści i wygodę dla naszych dostawców – powiedział na zakończenie prezes kolskiej spółdzielni mleczarskiej.

Na zakończenie zebrania odczytano protokół komisji wnioskowej. Znalazły się w nim dwa wnioski, pierwszy dotyczył podwyżki ceny skupu mleka, drugi obniżenia dopłaty do udziałów.

Ireneusz Oleszczyński
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 12:21