r e k l a m a

Partner serwisu

Zasuszenie w optymalnej kondycji

Polskie mleko
Data publikacji 05.09.2017r.

Potwierdzone jest, że kondycja ciała krów w okresie zasuszenia ma duży wpływ na ich wydajność i zdrowotność. Zwierzęta o kondycji ciała na poziomie 3,00 punktów (według 5-punktowej skali BCS)  charakteryzują się lepszym apetytem i wyższą wydajnością.

Dawka pokarmowa stosowana  na 3 tygodnie przed porodem powinna dostarczać krowie łatwo przyswajalnych składników pokarmowych. Zwierzęta bardziej żerne i wyróżniające się większym pobraniem suchej masy, wcześniej wychodzą z deficytu energetycznego, produkują więcej mleka, mają mniejsze ubytki masy ciała oraz wcześniej rozpoczynają owulację po porodzie.

r e k l a m aZbyt duże otłuszczenie krów najczęściej wiąże się z utratą apetytu w ostatnich dniach przed porodem, czego nie stwierdza się u zwierząt o BCS około 3,00–3,25. Jeżeli krowa nie chce pobierać paszy w dniu poprzedzającym poród, to oznacza, że nie będzie jeść także do 21 dnia po porodzie. Krowy, które przed porodem mają wysokie otłuszczenie, mają zwykle wydłużoną o kilkanaście dni ciążę. Taka sytuacja prowadzi  do zwiększenia masy płodu i ciężkich porodów, podczas których dochodzi do uszkodzeń narządu rodnego. Obserwuje się także  występowanie stanów zapalnych o przebiegu ostrym lub chronicznym, które trudno poddają się leczeniu, ponieważ odporność organizmu ulega osłabieniu.Zdarza się, że musimy zasuszyć krowę przed osiągnięciem pożądanej w tym czasie kondycji. Wówczas należy tak prowadzić żywienie, aby uzyskać kondycję właściwą dla okresu zasuszenia Krowa zasuszona nie powinna być również nadmiernie wychudzona. Niższa kondycja ciała, niż 2,75 punktu BCS, świadczy o niedostatecznych rezerwach energetycznych, co może powodować problemy z pokryciem energii w okresie poporodowym. Wykazano, że krowy przy średniej kondycji ciała 2,5 pkt BCS, wchodziły w cykl rujowy między 47 a 70 dniem laktacji tylko w 44%, natomiast przy średnim BCS – 2,8 punktu – w 68%.  Liczne badania potwierdzają, że najkorzystniejsze dla późniejszej wydajności mleka jest zasuszenie krów o kondycji ciała 2,75 – 3,00 punktu BCS. Zwierzęta o takim otłuszczeniu dobrze pobierają pasze, a po porodzie wykazują zdecydowanie mniej zaburzeń metabolicznych.  Wysokowydajna krowa zawsze traci kondycję po porodzie.  Jeżeli BCS  wynosi 3,25 punktu, to w ciągu pierwszych 60 dni laktacji  obniża się do 2,5–2,75 punktu. Taka utrata BCS jest wynikiem  nie tylko złego apetytu, ale przede wszystkim wysokiej wydajności mleka. Krowy produkujące w tym okresie 60–70 kg mleka mogą być chude, należy jednak bieżąco kontrolować ich kondycję oraz apetyt.

Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a