StoryEditorWiadomości rolnicze

Spadkobiercy przejmują prawa i obowiązki dzierżawcy

21.06.2016., 11:06h
Po śmierci ojca staliśmy się z siostrą i bratem współwłaścicielami gospodarstwa rolnego. Na razie zajmuje się nim tylko brat. Czy ma składać wniosek o zwrot podatku akcyzowego tylko ze swojej części, czy z całości gruntów? Ojciec wziął w dzierżawę 14 ha ziemi od sąsiada na 10 lat, żeby mógł on dostać emeryturę rolniczą. Minęło dopiero 6 lat. Co dalej z tą umową? Czy jest ważna? Czy brat może podpisać z sąsiadem umowę tylko na siebie?

Zgodnie z art. 3 Ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, zwrot podatku przysługuje producentowi rolnemu. Jest nim m.in. osoba fizyczna będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku przysługuje temu współposiadaczowi, w stosunku do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę. Nie dotyczy to współmałżonków. W przypadku śmierci współwłaściciela zgodę powinien wyrazić jego spadkobierca lub spadkobiercy. Zatem Pani i siostra powinnyście wyrazić zgodę na to, aby zwrot podatku akcyzowego mógł otrzymać brat.

Jeśli chodzi o umowę dzierżawy, w przypadku śmierci jednej ze stron umowa nie wygasa automatycznie. W miejsce zmarłej strony wchodzą bowiem jej spadkobiercy. Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego, spadkobiercy wchodzą w prawa i obowiązki z chwilą śmierci zmarłego. Oczywiście strony mogą w umowie dokonać innych ustaleń, np. umówić się, że na wypadek śmierci jednej z nich umowa wygaśnie. Jeśli jednak umowa dzierżawy zawarta przez Pani ojca takiego postanowienia nie zawierała, nadal jest ważna i Państwo jesteście zobowiązani do respektowania jej postanowień przez okres, na jaki została zawarta. Oczywiście strony zawsze mogą rozwiązać umowę dzierżawy zawartą na czas oznaczony za porozumieniem stron. Wtedy sąsiad mógłby podpisać nową umowę z bratem. Musiałby to jednak zrobić szybko, żeby nie stracić prawa do renty.

Artykuł 28 ust. 9 Ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje, że w przypadku podjęcia działalności rolniczej na gruntach m.in. uprzednio wydzierżawionych co najmniej na 10 lat, jeżeli dzierżawa ustała wcześniej z przyczyn niezależnych od wydzierżawiającego, wypłata części uzupełniającej renty lub emerytury nie ulega zawieszeniu przez okres jednego roku. Jednak wątpliwe jest, czy KRUS uzna dobrowolne rozwiązanie umowy ze spadkobiercami zmarłego dzierżawcy za ustanie dzierżawy z przyczyn niezależnych od wydzierżawiającego.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 13:51