StoryEditorWiadomości rolnicze

Spalanie odpadów roślinnych na własnej posesji

26.09.2016., 14:09h
Proszę o poruszenie na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” tematu spalania gałęzi i innych naturalnych odpadów na własnej posesji. Czy zmieniły się przepisy w tym zakresie i prawdą jest, że nawet jak się zgłosi zamiar spalenia straży, to można dostać mandat?

Zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, zakazuje się przetwarzania odpadów (w tym w sposób termiczny) poza instalacjami i urządzeniami.

Z kolei art. 31 ust. 7 tej ustawy przewiduje, że dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, lecz jedynie wówczas, gdy nie są objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

Obowiązek taki może być nałożony w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie danej gminy i to z tym aktem prawnym należy się najpierw zapoznać. Jeśli regulamin mówi na przykład, że wszystkie odpady zielone, kuchenne, ogrodowe, biodegradowalne podlegają obowiązkowi selektywnego zbierania – bądź poprzez tworzenie przydomowych kompostowników, bądź przekazywanie odpadów zielonych do punktów selektywnej zbiórki odpadów, spalanie odpadów zielonych w ogniskach jest niedopuszczalne.

W myśl art. 191 ww. ustawy ten, kto wbrew zakazowi określonemu w art. 155 termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów, podlega karze aresztu lub grzywny. Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł.

Warto też wiedzieć, że niektóre gminy wprowadzają całkowity zakaz palenia ognisk na swoim terenie, co również powinno być zapisane w regulaminie utrzymania porządku i czystości. Jeśli ktoś złamie zakaz, może zostać ukarany grzywną.

Innym przepisem mogącym mieć zastosowanie w przypadku palenia ogniska na terenie prywatnej posesji jest przepis art. 144 Kodeksu cywilnego, nakazujący powstrzymanie się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Palenie ogniska powodujące przedostawanie się dymu na sąsiednie nieruchomości stanowi naruszenie tego nakazu. Przedostanie się dymu pochodzącego z takiego paleniska w miejsce dostępne publicznie może być uznane za zanieczyszczenie w rozumieniu art. 145 Kodeksu wykroczeń, które zagrożone jest mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Należy się liczyć w takiej sytuacji z możliwością wezwania przez sąsiadów policji i straży pożarnej.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 21:39