r e k l a m a

Partner serwisu

Jak dodatkowo zarobić na własnych maszynach rolniczych?

Maszyny Rolnicze
Data publikacji 06.08.2017r.

Wynajem maszyn i sprzętu rolniczego po zakończeniu prac polowych to doskonały sposób na zwiększenie dochodu gospodarstwa. Umożliwia to aplikacja AgroDeal, będąca giełdą usług rolnych, której pomysłodawcą jest Daniel Gosiewski, prowadzący w okolicach Zambrowa firmę Adrol, która zajmuje się handlem sprzętu rolniczego.

Supernowoczesny sprzęt na polskiej wsi nie dziwi. Zdarza się jednak, że zakupiona przy wsparciu środków unijnych maszyna nie jest w pełni wykorzystywana. Taka sytuacja ma miejsce w mniejszych i średnich gospodarstwach rolnych. Niewykorzystany potencjał sprzętu rolniczego, przy jednoczesnym braku optymalnego narzędzia usprawniającego wynajem maszyn, dostrzegł Daniel Gosiewski, który w maju br. uruchomił AgroDeal – pierwszą w Polsce branżową wirtualną giełdę usług rolnych.

r e k l a m a– Sam pomysł wynajmu maszyn nie jest przełomowy. Jednak – mówi Daniel Gosiewski – jak dotąd wynajem był oferowany albo nieoficjalnie, poprzez tzw. pocztę pantoflową albo na łamach serwisów ogłoszeniowych przez duże firmy posiadające własną flotę pojazdów i urządzeń, co przekładało się na relatywnie wysokie koszty usługi oraz ograniczenia natury logistycznej. Jednocześnie, anonse były rozproszone po różnych portalach ogłoszeniowych i przez to ginęły wśród innych ofert. Na rynku brakowało wyspecjalizowanej, dedykowanej branży rolniczej platformy z precyzyjnymi kategoriami i filtrami, która ułatwiłyby określenie parametrów technicznych sprzętu rolniczego, sprecyzowanie wymagań klienta czy zlokalizowanie dostawcy w najbliższej okolicy. Jestem przekonany, że dzięki aplikacji AgroDeal to się zmieni.


AgroDeal umożliwia przeglądanie ofert ogłoszeniodawców wynajmujących sprzęt rolniczy, umieszczanie własnych ogłoszeń wynajmu oraz wymianę wiadomości z zainteresowanymi osobami
AgroDeal pozwala znaleźć rolnika, który jest zainteresowany wynajęciem maszyny. Aby to było możliwe na telefonie z systemem Android trzeba zainstalować aplikację albo wejść na stronę internetową, do której wprowadza się ogłoszenie, podając dane dotyczące wynajmowanej maszyny lub zestawu, kosztów wynajmów, zaznaczając również miejscowość, gdzie sprzęt jest dostępny. Zainteresowany wynajmem rolnik na podstawie tych danych jest w stanie odnaleźć w swojej okolicy maszynę, którą aktualnie poszukuje. Korzystanie z AgroDeal nie wiąże się z żadnymi płatnościami ani skomplikowanymi procedurami.

– Zgodnie z szacunkami ekspertów, koszty zakupu, utrzymania i eksploatacji maszyn w polskich gospodarstwach rolnych stanowią od 40 do 60 procent wszystkich kosztów produkcji roślinnej. W skrajnych przypadkach koszty te rosną nawet do 80 procent. Jednocześnie, w krajach zachodnich udział ten nie przekracza 40 procent. Różnica ta wynika m.in. z przeinwestowania polskich gospodarstw rolnych w sprzęt nabyty dzięki programom pomocowym oraz jego nieefektywne wykorzystanie. Z drugiej strony szacuje się, że okres wykorzystania pełnej zdolności przerobowej maszyn uzasadniający ich zakup wynosi od 15 do 20 lat. Tymczasem w Polsce, przeciętny czas eksploatacji sprzętu maszynowego to 30–35 lat. Oznacza to, że właściciele maszyn rolniczych mają do dyspozycji od 30 do 60 procent ich „mocy przerobowej”, na której mogą zarobić poprzez odpłatny wynajem sprzętu. Pozyskane w ten sposób, nadprogramowe środki można zainwestować w rozwój gospodarstwa – dodaje Gosiewski.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a