StoryEditorWiadomości rolnicze

Claas został „rosyjskim producentem”?!

02.08.2016., 13:08h
Aby móc zakwalifikować swój sprzęt do dotacji Federacji Rosyjskiej przyznawanych rolnikom przy zakupie rodzimego sprzętu rolniczego, niemiecka firma Claas podpisała umowę, wedle której przyznano jej status „rosyjskiego producenta”.

Firma Claas zadebiutowała na rynku rosyjskim w 1992 roku oferując używane maszyny. W 2005 roku niemiecki producent, jako pierwszy z dużych koncernów maszynowych, postanowił otworzyć fabrykę w Rosji w Krasnodarze, przeznaczając na ten cel 20 mln euro. Już w pierwszym roku zmontowano w niej 200 kombajnów zbożowych. Mimo niestabilnej sytuacji politycznej i ekonomicznej, w kolejnych latach Claas stale inwestowała w Rosji otwierając kolejne hale i linie produkcyjne, dzięki czemu, na przestrzeni dekady, fabryka zwiększyła swoją powierzchnię dziewięciokrotnie, osiągając 45 tys. m2. Obecnie jest to czwarty co do wielkości zakład Claasa spośród 11 fabryk tego producenta. Żadna inna firma maszynowa nie inwestowała na taką skalę w rosyjską gospodarkę. Zostało to docenione, dlatego Federacja Rosyjska przyznała firmie Claas oficjalny status „rosyjskiego producenta”. Wstępny list intencyjny w tej sprawie został podpisany w listopadzie ub.r. podczas targów Agritechnica w Hanowerze, a finalna umowa została zawarta w drugiej połowie czerwca br. w trakcie Forum Ekonomicznego w St. Petersburgu.

Rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturov (z lewej) podpisał umowę inwestycyjną z dr. Ralfem Bendischem, dyrektorem generalnym fabryki Claasa w KrasnodarzeRosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturov (z lewej) podpisał umowę inwestycyjną z dr. Ralfem Bendischem, dyrektorem generalnymfabryki Claasa w Krasnodarze

Wielkość subsydiów
przyznawanych rosyjskim rolnikom na zakup nowych maszyn rolniczych zależy od położenia gospodarstwa i wynosi 25–30 procent kosztów zakupu. Firma Claas inwestuje na tym rynku nie tylko z powodu subsydiów. Zdaniem Lothara Kriszuna, rzecznika zarządu Claasa, rosyjski sektor rolniczy ma obiecującą przyszłość.
– Obecnie w Rosji użytkowanych rolniczo jest 72 miliony hektarów. To jednak nie wszystko, bo kolejne 50 mln hektarów nadaje się na pola uprawne. Takiego potencjału nie ma żaden inny kraj i to sprawia, że przed rosyjskim rolnictwem otwierają się doskonałe perspektywy na przyszłość – twierdzi Lothar Kirszun.

Wolumen produkcji
fabryki w Krasnodarze urósł do poziomu 2500 ciągników i kombajnów zbożowych rocznie. Powstają tam m.in. kombajny Lexion. Te maszyny są montowane również w niemieckim Harsewinkel oraz w Stanach Zjednoczonych w Omaha. Ostatnio z linii produkcyjnej niemieckiej fabryki zjechała maszyna z numerem fabrycznym 50 000. Ten model kombajnu zadebiutował w 1995 roku. W 2003 roku Claas wprowadził nową serię Lexion 500, a w 2005 roku serię 600 z wydajnością żniwną na poziomie 70 ton zboża na godzinę. Począwszy od roku 2010, produkowane są największe z dotychczasowych kombajny zbożowe typu Lexion serii 700. W roku 2013 zaprezentowano jak na razie największy kombajn tej serii – Lexion 780. Dla przypomnienia, do Claasa do kombajnów Lexion należały dwa razy Rekord Guinnessa w zbiorze zbóż. Ostatnią maszyną, która tego dokonała, był Lexion 770 TT o mocy maksymalnej 586 KM, który w 2011 roku w 8 godzin zebrał ponad 675 ton pszenicy.

  • Ustawianie kombajnu ze smartfonu
    Firma Claas opracowała aplikację Cemos Advisior App dostępną na smartfony, która ma pomóc zoptymalizować pracę kombajnów zbożowych serii Lexion, Tucano i Avero. Aplikacja pracuje na podstawie propozycji, tzn. stopniowo prowadzi kierowcę do optymalnego ustawienia maszyny. Jeżeli operator w bieżącym użytkowaniu stwierdzi problem, zapisuje go w smartfonie i otrzymuje propozycję optymalizacji, aby np. w przypadku wysokich strat na rotorze obniżył liczbę obrotów rotora. Następnie operator dostosowuje ustawienia poprzez odpowiednie regulatory w kabinie i sprawdza, czy zmiany ustawień przyniosły oczekiwany rezultat. Jeżeli nie, Cemos Advisior App przedstawia kolejne propozycje. Aplikacja jest bezpłatna i możliwa do pobrania od lipca tego roku w App-Store na systemy operacyjne iOS i Android.

Przemysław STANISZEWSKI

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 01:11