r e k l a m a

Partner serwisu

Czy Claas Arion 440 sprawdzi się w 100-ha gospodarstwie? Ten rolnik przekona się o tym za darmo!

Maszyny Rolnicze
Data publikacji 20.07.2017r.

Ciągnik Claas Arion 440 o mocy 120 KM i pojemności 4500 cm3, z przestronną i wygodną kabiną oraz przednim ładowaczem będzie mógł przetestować rolnik z Powidza w Wielkopolsce. Testy w gospodarstwie będą trwały 150 mth i mogą zakończyć się w połowie września. To nagroda za zwycięstwo w „Dożynkach Claasa”.

W sobotę 15 lipca od rana Stanisław Szeszycki wraz z synem co chwile wyglądali na drogę, żeby sprawdzić kiedy laweta dostarczy do ich gospodarstwa Claasa Arion 440 na testy. Wreszcie po kilkudziesięciu minutach oczekiwania zjawił się samochód z traktorem na pace.

r e k l a m aClaas będzie pracować z przyczepą i pługiem

– W bardzo dobrym czasie zjawił się ten ciągnik, idealnie w gorący okres. Tuż przed żniwami. Claas będzie wykorzystywany głównie do prac pomocniczych, bo już mamy traktor do głównych prac polowych – mówił Stanisław Szeszycki.

Prowadzi on wraz z żoną gospodarstwo na obrzeżach Powidza (powiat słupecki, województwo wielkopolskie). Pomaga im również syn Krzysztof, który zawodowo jest związany z pobliską jednostką wojskową w Powidzu.  Ich gospodarka ma ponad 100 hektarów ziemi własnej i dzierżawionej. Zajmują się produkcją rośliną i uprawiają rzepak, pszenicę, żyto, pszenżyto, łubin czy seladerę.

150 mth testów czeka Claas Arion 440 w gospodarstwie Stanisława Szeszyckiego


150 mth testów czeka Claas Arion 440 w gospodarstwie Stanisława Szeszyckiego

– Poprosiliśmy o ciągnik z turem, żeby jak najlepiej go wykorzystać w gospodarstwie – dodaje rolnik z Powidza. Ciągnik przejdzie swój chrzest m.in. podczas transportu zboża, ale wszystko wskazuje na to, że będzie do niego także doczepiony pług. Z cała pewnością pan Stanisław i jego syn wykorzystają także ładowacz czołowy zamontowany do traktora. 

Jeśli ciągnik się sprawdzi w testach, to może zostanie na stałe w gospodarstwie

Wyposażenie tego egzemplarza jest z najwyższej półki. Jedynie skrzynia biegów jest 4-stopniowa, a nie sześciobiegowa – mówiła Barbara Raba, przedstawicielka Claas Polska, która przekazywało gospodarzowi ciągnik do testów. 

Ta najwyższa półka oznacza także inne podejście do obsługi ciągnika niż to bywało jeszcze kilka lat temu. – Kiedyś to sama jak trzeba było to wsiadałam w „sześćdziesiątkę” i jechałam gdzie trzeba. Tą maszyną pewnie nawet nie potrafiłabym ruszyć – żartowała żona Stanisława Szeszyckiego.


Claas Arion 440 ma przestronną i funkcjonalną kabinę
Claas Arion 440 ma przestronną i funkcjonalną kabinęI nieco w tym prawdy. Pomimo, że i pan Stanisław, i pan Krzysztof na co dzień używają nowoczesnych traktorów, to cała procedura przekazywania Claasa wraz z objaśnieniem jak należy go eksploatować i konserwować trwała ponad godzinę.

Jednak mimo tego, obaj wyglądali na zadowolonych, że mają nowy ciągnik już u siebie przed domem.

– Zobaczymy. Jeśli Claas się sprawdzi, to może zostanie u nas na stałe. Podoba mi się jak pracuje jego silnik. Ale to czy zostanie będzie zależeć także od jego ceny. Na pewno będziemy musieli to dobrze przemyśleć. Każda maszyna musi na siebie zarobić, ta również – mówił Stanisław Szeszycki.

Jeśli będą chcieli zatrzymać testowanego Claasa, wówczas będą chcieli sprzedać któryś z ciągników, które obecnie mają na stanie. A jest to m.in. Deutz Fahr, do ciężkich prac polowych czy Ursusa C-360 oraz „trzydziestkę", którą kupił jeszcze ojciec pana Stanisława.

Wygrana podczas dożynek Claasa pod Poznaniem

150 mth testów ciągnika przez 2 miesiące to była główna nagroda w konkursie „Ciągniki CLAAS. Naprawdę dobra robota”, który został zorganizowany w sierpniu 2016 roku w Niepruszewie pod Poznaniem. Łącznie aż 10 rolników mogło przetestować wybrany model ciągników Claasa we własnym gospodarstwie.

Barbara Raba z Claas Polska przekazuje symboliczny klucz do Ariona 440 Stanisławowi Szeszyckiemu, rolnikowi z Powidza
Barbara Raba z Claas Polska przekazuje symboliczny klucz do Ariona 440 Stanisławowi Szeszyckiemu, rolnikowi z Powidza    Jednak żeby wygrać traktor do testów, trzeba było wykazać się zręcznością i myśleniem. Zadanie konkursowe polegało na jak najszybszym odpaleniu ciągnika. Żeby to zrobić należało chociażby wybrać odpowiedni klucz czy przywrócić dopływ prądu z akumulatora. W rywalizacji wzięło udział ponad 200 osób.

Paweł Mikos

Claas Arion 440 ma przestronną i funkcjonalną kabinę
Barbara Raba z Claas Polska przekazuje symboliczny klucz do Ariona 440 Stanisławowi Szeszyckiemu, rolnikowi z Powidza

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a