r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie nowe maszyny rolnicze zobaczysz na Agro Show 2017?

Maszyny Rolnicze
Data publikacji 21.09.2017r.

Ponad 700 wystawców, w tym 100 z zagranicy i około 150 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Już 22 września na cztery dni lotnisko w Bednarach zamieni się w wielki salon techniki rolniczej. W tym roku będzie skromniej, bo kilku potężnych producentów zrezygnowało z prezentowania swoich maszyn na Agro Show, ale nie oznacza to, że nie będzie co oglądać. Oto krótki przedsmak tego co zobaczymy na wystawie.

Jak zwykle największą uwagę przykuwają ciągniki rolnicze. John Deere zaprezentuje najnowszą odsłonę traktorów serii 5E. Ich siłę napędową będą stanowiły trzycylindrowe silniki John Deere Power Tech E o pojemności 2,9 litra wyposażone w system common rail. Dostępne będą trzy modele: 5058E o mocy znamionowej na poziomie 60 KM, 5067E generujący ponad 68 KM i 5075E o mocy blisko 75 KM. Traktory są zgodne z normą Stage IIIB, dzięki zastosowaniu filtra cząstek stałych DPF, katalizatora DOC i układu recyrkulacji spalin EGR. W poprzedniej generacji dostępna była w nich przekładnia mechaniczna 9/3 lub 12/12 z rewersem elektrohydraulicznym. W chwili obecnej przekładnia 12/12 jest standardem, a w opcji jest możliwość zamówienia przekładni PowrReverser 24/12 z jednym półbiegiem zmienianym pod obciążeniem.

r e k l a m aSilnik zgodny z normą Stage IIIB, nowa przekładnia 24/12 z jednym półbiegiem oraz nowa konsola w kabinie – to tylko część zmian, które wprowadzono w traktorach John Deere 5E względem poprzednich modeli


Sporo zmian wprowadzono w kabinie, która ma nowy design. Śladem modeli 5M wprowadzono prawą konsolę z dźwigniami i przyciskami sterującymi TUZ-em, WOM-em i wyjściami hydraulicznymi. Nowością jest amortyzowany pneumatycznie fotel, a w opcji fotel pasażera. Pojawiła się też nowa deska rozdzielcza z wyświetlaczem, który pokazuje podstawowe funkcje m.in. prędkość jazdy, przebieg i prędkość WOM-u. W przypadku wałka odbioru mocy ma on dwie prędkości 540 i 540E obr./min, tyle że nie trzeba już wysiadać z kabiny, aby zmieniać obroty. Ciągniki różnią się z zewnątrz. Nowa przednia maska nawiązuje do mocniejszych ciągników. Taki zabieg udało się uzyskać dzięki przeniesieniu świateł z dolnej linii maski na górną część i zastosowaniu dużych chromowanych obramowań. Nowe modele standardowo wyposażono w dwa przednie i dwa tylne światła robocze. Opcjonalnie można zaopatrzyć je w maksymalnie w osiem świateł roboczych.

Nową generację

ciągników serii Arion 500 (3 modele, moc maksymalna 125–165 KM) i Arion 600 (4 modele 145–205 KM) będzie można zobaczyć na stoisku Claasa. Te pierwsze traktory wyposażone są w silniki 4-cylindrowe. W drugich pracują motory z sześcioma tłokami, które na postoju redukują obroty z 800 do 600 obr./min, co pozwala oszczędzić paliwo. Wszystkie spełniają normę Stage IV dzięki zastosowaniu układu recyrkulacji spalin EGR, filtra cząstek stałych DPF oraz systemu selektywnej redukcji katalitycznej SCR. Mimo konieczności zastosowania zbiornika na roztwór mocznika AdBlue, udało się również zwiększyć pojemność zbiornika na olej napędowy.


Claas Arion 660 oferuje 185 KM mocy maksymalnej. Podczas transportu lub prac z użyciem wałka WOM jest w stanie wygenerować jeszcze 20 koni więcej


Nowością są udoskonalane funkcje w przełączanej pod obciążeniem przekładni Hexashift i bezstopniowej Cmatic, nowe wyposażenie CIS+, zmieniony 12-calowy terminal Cebis oraz opracowana na nowo przez Claasa amortyzacja przedniej osi Proactiv. Te rozwiązania przedstawimy bliżej w jednym z kolejnych wydań naszego tygodnika.


W najnowszych zestawach uprawowo-siewnych z siewnikami pneumatycznymi Kuhn Venta głębokość robocza maszyny uprawowej, pozycja włóki czy dawka wysiewu są regulowane z kabiny ciągnika

Przemysław Staniszewski

Na Targach swoje premiery będą miały również ciągniki JBC Fastrac z serii 8000, najnowsze zestawy uprawowo-siewne, kultywatory do uprawy prasowej oraz największe zaczepiane opryskiwacze marki Kuhn, czy też  opryskiwacze Berthoud Vantage. Wiele nowości przygotowały też takie marki jak A-Lima-Bis, CynkoMet, Metaltech, Joskin oraz Gama Group Szepietowscy. Możesz o nich przeczytać w numerze 39/2017 "Tygodnika Poradnika Rolniczego" na stronach 54-59.

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a